NOVI KINESKI DESANTNI DOK ZA HELIKOPTERE I BPL – TIP 076

Kineski desantni dok TIP 076, je inovativna vojna platforma koja kombinuje osobine desantnog broda i nosača helikoptera. Plovilo ima CATOBAR sistem katapultiranja, pogodan za lake avione. To znači da će nosač najverovatnije nositi i bespilotne letelice. Kinezi ovaj razvoje temelje na prethodnom plovilu – TIP 075.

Plovilo, desantni dok TIP 076 se gradi u čuvenom brodogradilištu Hudong na ostrvu kod Šangaja. Ova brodogradilišta su poznata po proizvodnji različitih vojnih i civilnih plovila, uključujući i nosače aviona, raketne brodove i druge napredne morske platforme.

Nedavne satelitske slike novih konstrukcijskih kapaciteta Hudong-Zhonghua na ostrvu Čangsing otkrile su zanimljivu testnu površinu za dronove sa fiksnim krilima. Na slikama se vide dva modela koji po svom izgledu odgovaraju dronovima GJ-11. Dokumentacija koja se deli na društvenim mrežama sugeriše da ova lokacija služi kao istraživačko-razvojni centar brodogradnje. Prema tim dokumentima, kineski Institut 708 se bavi ovim istraživanjima je podređena Kineskoj državnoj korporaciji za brodogradnju. Ova korporacija poseduje upravo brodogradilišta Jiangnan i Hudnog, koja grade na ostrvu Čangsing.

Planirano je da plovilo ponese razne tipove helikoptera. Pre svega Z-20, višenamenski helikopter za transport i podršku kao i Z-10, borbenih helikoptera, koji će biti korišten za pružanje vazdušne podrške. Pored njih, kao što smo rekli, očekuje se da će biti opremljen različitim bespilotnim letelicama za nadzor, obaveštajne zadatke ili čak napade. U zavisnosti od konfiguracije, može se razmatrati i mogućnost sletanja lakih borbenih aviona.

Sa druge strane, multifunkcionalnost se ogleda u tome da desantni dok Tip 076 može da prevozi i isporučuje kopnene trupe, oklopna vozila i helikoptere, što mu omogućava da podržava različite vrste operacija. Dakle, desantni brod-dok ne nosi samo avijaciju. Ima visoku mobilnost, te  može da se koristi u različitim okolnostima, uključujući plovidbu na otvorenom moru. To mu daje prednost u projektovanju kineske vojne sile na udaljenim lokacijama, a ne samo u potencijalnim žarištima u Kineskom moru.

Ova platforma predstavlja značajan napredak u sposobnosti Kine da operativno deluje u različitim scenarijima. Tu pre svega mislimo na vode Pacifika, Indijskog okeana, ali i obala Afrike.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *