Poljski general Irenijuš Novak rekao je da je ratno vazduhoplovstvo te zemlje imalo „nervoznu, neprospavanu noć“ usred pada američke bespilotne letelice MQ-9 Reaper.
Kako je saopšteno američka bespilotna letelica MQ-9 Reaper poletela je iz 71. vazduhoplovnoj bazi Kampia Turzi u centralnoj Rumuniji iz koje se obavljaju obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije kao podrška operacijama NATO pakta.
Kako je navedeno MQ-9 Reaper je trebao da sleti u Poljsku, ali je u nekom trenutku kontakt sa njim izgubljen.
Bespilotna letelica srušila se na severozapadu Poljske, u posebno određenom prostoru u blizini aerodroma za takve slučajeve.
Letelica je pronađena 9 minuta nakon što je pala.
Šta je izazvalo nesreću još uvek nije poznato.
RQ-9 „Reaper”
Ova bespilotna letelica nastala je kao proizvod kompanije „General Atomics Aeronautical Systems kao savremena borbena bespilotna letelica koja je nastala iz izviđačke bespilotne letelice MQ-1 „Predator.
Konstruisana je kao borbena letelica za dejstva po pokretnim i nepokretnim ciljevima sa velikih visina i u složenim meteo situacijama.
Iako je primarna namena borbeno delovanje ova bespilotna letelica može da se koristi i u seknudarnim misijama, pre svega izviđačkim zadacima prikupljanju obaveštajnih podataka i nadzoru teritorije.
Od opreme ova besiplotna letelica poseduje: višenamenski nišanski sistem MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), u kome je integrisan infracrveni IC senzor, dnevna monohromatska kolor TV kamera, kao i televizijska kamera sa pojačivačem signala, obeleživačem ciljeva i laserskim daljinomerom. Ova bespilotna letelica poseduje radar AN/APY-8 Lynx II radar sa dva osnovna moda rada – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).
Ovu bespilotnu letelicu pokreće turbopropelerski motor TRE331-10. Borbeni radijus ove bespilotne letelice je 2.200 km, a maksimalna visina leta 15.200 m. Letelicom se upravlja iz komandnog centra i vrše je dva člana posade, pilot i operater senzora i sklopova.
Bespilotna letelica MQ-9 do sad ima nekoliko modifikacija poznatih kao Blok 1-5. Poslednja verzija Blok-5 ima novi optoelektronski sklop digitalni elektronski kontrolni sistem za upravljanjem motora bespilotne letelice, dodatni zaštićeni link za komunikaciju i prenos podataka, kao i nove nosače naoružanja i paletu ubojnih sredstava.
Taktičko-tehnički podaciDimenzije: dužina 11 m, visina 3,7m; raspon krila 20,1 m.
Masa: prazna: 2.223 kg, puna 4.760 kg
Pogon: Turbo-propelerski motor TRE331-10- vojna oznaka T-76 jačine 900 konjskih snaga.
Brzina: maksimalna 480 km/h, krstareća brzina 313 km/h,
Letelica u vazduhu može da ostane 27 časova ako je u pitanju izviđačka platfroma, odnosno 14 časova ako je naoružana
Da je, slučajno, američka bespilotna letelica MQ-9 “REAPER” pala na neku usijanu glavu poljskog ukrajinskog ili NATO generala, možda bi se ,konačno, i opametili ! Ako NATO-pakt(s’đavolom) bude dalje provocira i čačkala mečku, na kraju će obrati bostan, a ježa i da ne spomenem(o) ! Posle će im đavo biti kriv ! Odmažu im bogom dani-sve opasnije im se primiču bolji dani ! Vreme radi za Vojsku Rusije !
(Mr Pit & 12 ‘guslača’)
Daće bog pa će im svake ovakve padati…
Mora da je Putin nešto opet čačkao.