Borbeni avioni F-35A Kraljevskog norveškog vazduhoplovstva postali su jedan od glavnih čuvara severnog krila NATO, obavljajući svoju službu sa Islanda u sklopu protivvazdušne odbrane svoje zemlje.
Kraljevsko norveško vazduhoplovstvo ili Luftforsvaret je glavni NATO element za brzu vazdušnu reakciju protiv ruskih aviona koji poleću iz svojih baza na poluostrvu Kola, nakon što su preleteli Arktički okean, u Severnom moru i Atlantskom okeanu. Glavni element Luftforsvaret za obavljanje ove misije, od 2021. godine, je njegov borbeni avion pete generacije Lockheed Martin F-35A, stacioniran u vazduhoplovnoj bazi Evenes, udaljenoj oko 1.400 kilometara severno od glavnog grada, Osla.
Sada, od 15. januara do sredine februara, četiri norveška borbena aviona će delovati iz vazdušne baze Keflavik (Island), što je njihovo četvrto učešće u misijama vazdušne kontrole NATO. Ovo raspoređivanje je deo šireg napora Alijanse da obezbedi protivvazdušnu odbranu i kontrolu tog ogromnog vazdušno-pomorskog područja, između Islanda i Škotske.
Ovo raspoređivanje Kraljevskog norveškog vazduhoplovstva je prvo od ukupno tri planirana u ovom scenariju ove godine. U okviru svoje operacije na Islandu, dva F-35A će biti u stanju pripravnosti za brzu reakciju, koja je međunarodno poznata kao Quick Reaction Alert (QRA), spremna da obezbedi dodeljeni vazdušni prostor 24/7 (24 časa dnevno, sedam dana neprekidno). Operacije obuhvataju i trenažne letove, pored misija QRA, kako bi se, uglavnom, izvršila identifikacija nepoznatih (ruskih) aviona, što je vitalna mera za teritorijalni integritet Islanda, koji iako nema Oružane snage, važan je saveznik NATO, posebno zbog svog geostrateškog položaja.
Prema NATO aranžmanima za vazdušnu kontrolu, koje nadgleda Saveznička vazdušna komanda, sa sedištem u Ramštajnu u Nemačkoj, zemlje Alijanse kolektivno doprinose kontroli evropskog vazdušnog prostora. Tako su od 2008. godine glavne vazduhoplovne snage NATO rotirali raspoređivanje borbenih aviona na Islandu, koristeći i veteranske F-16 i nove F-35.