Систем противбродских ракета NMESIS је развијен да би одговорио на потребу за мобилном, копненом платформом способном да гађа непријатељске бродове у приобалним зонама.
Кина има више проблема него што је Пекинг раније мислио када је у питању трговински рат са администрацијом Доналда Трампа. Нико заиста не зна шта ће се догодити када се све ово заврши. Али за сада изгледа да је Кина претрпела озбиљну економску штету као резултат Трампове трговинске политике.
Док се то дешава, политичка нестабилност у Пекингу ризикује да поткопа председника Сија Ђинпинга и његов чврст стисак власти. Постоји могућност да ће Си покушати да одврати пажњу свог народа од економских проблема изазивањем сукоба са суседима.
Ту на сцену ступа United States Marine Corps. Да би одвратио Сија од искушења да нападне Тајван како би окупио подршку код куће, USMC премешта систем Navy-Marine Expeditionary Ship Interdiction System (NMESIS), наоружан Naval Strike Missile ракетама, у теснац Лусон — водени пролаз, широк око 220 миља на најужем месту, који раздваја јужни крај Тајвана од најсевернијих острва Филипина.
Разумевање размештања система NMESIS
Ово последње размештање биће најближе што су америчке ракете икада биле копну Кине. Ради се о превентивној акцији Вашингтона, као одговору на недавне ратоборне изјаве Пекинга, страховања да би Пекинг могао кренути у напад под притиском трговинског рата и годинама агресивних поступака Кине у Јужном кинеском мору. Од 2009. године, Кина је постепено јачала своје војно присуство у том стратешком региону, кршећи међународно право и изазивајући непријатељство код суседних држава.
Ако би Кина одлучила да нападне Тајван, морала би да обезбеди контролу над кључним деловима Јужног кинеског мора како би америчке бродове држала далеко од зоне сукоба. Ратни бродови који би се приближавали јужном крају Тајвана из правца Јужног кинеског мора морали би да прођу кроз теснац Лусон.
Присуство платформе NMESIS која контролише тај пролаз озбиљно би закомпликовало слободу кретања кинеске морнарице People’s Liberation Army Navy (PLAN) и њихову способност да ефикасно формирају потпуну блокаду око опседнутог демократског Тајвана.
Развој NMESIS-а почео је крајем 2010-их као део ширег напора USMC да модернизује своје капацитете за противповршинско ратовање у оквиру стратегије Force Design 2030, која представља стратешку реформу усмерену на припрему корпуса за такмичење великих сила — нарочито против ривала сличне снаге, као што је Кина.
Овај систем је развијен како би одговорио на потребу за мобилном, копненом платформом способном да гађа непријатељске бродове у приобалним зонама. Таква способност је посебно важна у епохи када су непријатељски системи забране приступа и зоне деловања (A2/AD) изузетно јаки. Присуство кинеске A2/AD мреже у Индо-Пацифику отежава САД распоређивање традиционалних поморских снага против кинеског напада на Тајван. То значи да је потребно нешто мање конвенционално.