Nigerijske oružane snage su sada u punoj pripravnosti. Ovo piše The Wall Street Journal, pozivajući se na oficira nigerijske vojske koji je želeo da ostane anoniman.
Razlog za dovođenje vojske u stanje pripravnosti je situacija u susednom Nigeru. U noći 27. jula došlo je do vojnog udara. Nacionalni savet za odbranu otadžbine, koji je došao na vlast, na čelu sa bivšim komandantom predsedničke garde, generalom Abdurahmanom Čianijem, izlazi sa antikolonijalnim i antizapadnim parolama. Niger je već prekršio sporazum sa Francuskom o prisustvu francuskog vojnog kontingenta u zemlji i zaustavio je isporuke uranijuma i zlata Parizu.
Kao odgovor, zemlje EKOVAS-a (Ekonomska zajednica zapadnoafričkih zemalja), u kojima Nigerija igra ključnu ulogu, zapretile su da će vojno vratili prozapadnog predsednika Mohameda Bazuma, kojeg je zbacila vojska Nigera. Nigerijske oružane snage su sada u punoj pripravnosti. Nije isključeno da budu raspoređeni u Nigeru.
Zauzvrat, nove vojne vlasti Nigera rekle su da će odgovoriti silom oružja na svaki pokušaj invazije. Pored toga, susedni Mali i Burkina Faso rekli su da će napad EKOVAS-a na Niger shvatiti kao agresiju na njih same.
Alžir, koji ima drugu po veličini vojsku na afričkom kontinentu, takođe je obećao da će se zalagati za Niger. Ako se i zemlje EKOVAS-a i Evropske unije, kao i Alžir, Mali i Burkina Faso umešaju u neprijateljstva, onda će se u regionu rasplamsati oružani sukob velikih razmera.
Oružane snage Nigerije imaju 143 hiljade ljudi, uključujući 100 hiljada ljudi u kopnenim snagama. Kopnene snage obuhvataju tri pešadijske, dve mehanizovane, dve mešovite i jednu tenkovsku diviziju, jednu operativnu brigadu, jedan bataljon rendžera i jedan bataljon specijalnih snaga i druge jedinice. Niger ima neuporedivo manju vojsku od ne više od deset hiljada ljudi, bazira se na kopnenim snagama od deset motorizovanih pešadijskih bataljona.