НИ МАЊЕ ДРЖАВЕ НИ ВИШЕ ВОЈНИХ БАЗА: ЧАК 9 ДРЖАВА СВЕТА КОНТРОЛИШЕ РОГ АФРИКЕ

Малена афричка државица Џибути саопштила је на захтев САД да одбија било какво распоређивање ракетних лансера за напад на јеменске Хуте?!

Какве лансере, то није саопштено с обзиром да САД већ у Џибутију имају распоређене ракетне системе Патриот.

Међутим у Џибутију државици површине 23.200 km² у којој живи 1,106 милиона становника војне базе имају: САД, Француска, Италија, Кина, Јапан и Саудијска Арабија.

Кина

Народна Република Кина своју војну базу отворила је 2017. године као центар за хуманитрано снабдевање, мировне мисије и пружање подршке операцијама. У склопу ове базе делују и четири кинеска борбена брода један разарач и три ракетне фрегате који прате кинеске бродове на улазу у Адеснки залив како би се зауставили напади сомалијских пирата.

Јапан

Један од највећих и најљућих кинеских ривала чак испред Филипина и Вијетнама јесте Јапан. И ова земља има своју војну базу у Џибутију. База се налази на аеродрому Амбули прва инострана база ове царевине. Јапан ову базу користи за антитерористичке операције против пирата. Осим тога база има задатак да помогне евакуацију јапанских дипломатских мисија и држављана који бораве по разним основама у региону рога Африке.

Foto: Shutterstock

Италија

Република Италија у Џибутију има своје војно упориште познато као и Baze Militare Nazionale di Supporto Italiano. У тој бази се налази 300 италијанских војника који се користе за противтерористичке операције у циљу сузбијања приатерије.

Француска, Немачка и Шпанија

Францука као колонијална сила Џибутијем је управљала тачно 130 година. У питању је поморска база Херон. Ова база се сматра једном од највећих у Џибутију. Бројно стање војног пресонала је 2.900 припадника. Иначе у овој бази су смештени и немачки и шпански војници.

САД

Сједињене Америчке Државе у маленом Џибутију имају своје базу Камп Лемониер која је седиште Здружених комбинованих ударних снага на рогу Африке. Бројно стање је 4.000 припадника који се користе за тајне операције у Сомалији и Јемену. Наводно САД плаћају за ту базу властима у Џибутију 70 милиона долара.

Саудијска Арабија

Ова заливска краљевина наводно такође има војну базу у Џибутију , али њен статус је неизвестан јер је ова држава завршила своје борбене операције у суседном Јемену.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *