NI MANJE DRŽAVE NI VIŠE VOJNIH BAZA: ČAK 9 DRŽAVA SVETA KONTROLIŠE ROG AFRIKE

Malena afrička državica Džibuti saopštila je na zahtev SAD da odbija bilo kakvo raspoređivanje raketnih lansera za napad na jemenske Hute?!

Kakve lansere, to nije saopšteno s obzirom da SAD već u Džibutiju imaju raspoređene raketne sisteme Patriot.

Međutim u Džibutiju državici površine 23.200 km² u kojoj živi 1,106 miliona stanovnika vojne baze imaju: SAD, Francuska, Italija, Kina, Japan i Saudijska Arabija.

Kina

Narodna Republika Kina svoju vojnu bazu otvorila je 2017. godine kao centar za humanitrano snabdevanje, mirovne misije i pružanje podrške operacijama. U sklopu ove baze deluju i četiri kineska borbena broda jedan razarač i tri raketne fregate koji prate kineske brodove na ulazu u Adesnki zaliv kako bi se zaustavili napadi somalijskih pirata.

Japan

Jedan od najvećih i najljućih kineskih rivala čak ispred Filipina i Vijetnama jeste Japan. I ova zemlja ima svoju vojnu bazu u Džibutiju. Baza se nalazi na aerodromu Ambuli prva inostrana baza ove carevine. Japan ovu bazu koristi za antiterorističke operacije protiv pirata. Osim toga baza ima zadatak da pomogne evakuaciju japanskih diplomatskih misija i državljana koji borave po raznim osnovama u regionu roga Afrike.

Foto: Shutterstock

Italija

Republika Italija u Džibutiju ima svoje vojno uporište poznato kao i Baze Militare Nazionale di Supporto Italiano. U toj bazi se nalazi 300 italijanskih vojnika koji se koriste za protivterorističke operacije u cilju suzbijanja priaterije.

Francuska, Nemačka i Španija

Francuka kao kolonijalna sila Džibutijem je upravljala tačno 130 godina. U pitanju je pomorska baza Heron. Ova baza se smatra jednom od najvećih u Džibutiju. Brojno stanje vojnog presonala je 2.900 pripadnika. Inače u ovoj bazi su smešteni i nemački i španski vojnici.

SAD

Sjedinjene Američke Države u malenom Džibutiju imaju svoje bazu Kamp Lemonier koja je sedište Združenih kombinovanih udarnih snaga na rogu Afrike. Brojno stanje je 4.000 pripadnika koji se koriste za tajne operacije u Somaliji i Jemenu. Navodno SAD plaćaju za tu bazu vlastima u Džibutiju 70 miliona dolara.

Saudijska Arabija

Ova zalivska kraljevina navodno takođe ima vojnu bazu u Džibutiju , ali njen status je neizvestan jer je ova država završila svoje borbene operacije u susednom Jemenu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *