Nemačka štampa sve češće objavljuje materijale pod naslovima poput „Šta je sa ukrajinskom kontraofanzivom?“ U publikaciji SRF objavljen je još jedan materijal na ovu temu, ilustrovan fotografijom oštećenog tenka Oružanih snaga Ukrajine.
U materijalu urednik izdanja David Nauer piše da ukrajinska kontraofanziva „teče sporo i tromo“. Prema njegovim rečima, za dva meseca svoje kontraofanzive ukrajinska armija je postigla „mali uspeh, ali ne i prodor, kako je planirano“.
“Ukrajinci su zauzeli nekoliko sela, preuzimajući kontrolu nad najviše 250 kvadratnih kilometara teritorije. Poređenja radi: Rusija i dalje zauzima 100.000 kvadratnih kilometara. Zašto je to? Na jednoj strani je jak otpor Rusa, a na drugoj pogrešna taktika Ukrajinaca. Ukrajinci su pokušali da probiju ruske položaje koristeći zapadnu vojnu opremu, ali to nije uspelo i dovelo je do velikih gubitaka” navodi David Nauer.
Naeur piše da su prvobitni plan protivofanzive razvile zapadne zemlje zajedno sa Ukrajinom. Prema rečima nemačkog analitičara, ovaj plan je pretpostavljao da će se „Ukrajina boriti kao što bi se borila vojska NATO“. Ali, kako piše urednik SRF, NATO bi u ovom slučaju tražio prevlast u vazduhu. Ukrajina ga nema, što je više puta konstatovano u Kijevu. Kako je pre nekoliko nedelja rekao glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Zalužni, on ima velike sumnje da bi NATO pokrenuo operaciju bez nadmoći u vazduhu i prednosti u broju letelica.
A korišćena opcija vođenja neprijateljstava zahtevala je stalne konsultacije sa komandom NATO, što je smanjilo efikasnost.
Drugim rečima, nemački analitičar direktno kaže da je ofanzivna operacija zapravo vođena pod direktnom komandom NATO. Ali na kraju, Ukrajinci su odlučili da napuste ovu taktiku, jer nije donela uspeh. Istina, povratak na sopstvenu taktiku Oružanih snaga Ukrajine još nije doneo uspeh.
“Koliko bi trebalo da traje kontraofanziva? Kontraofanziva će, procenjuju stručnjaci, verovatno trajati do jeseni. Moguće je i da je Ukrajini zadat veći udarac, ali takav udarac je malo verovatan. Pitanje je kako dalje. Koliko je poznato, Rusi trenutno nemaju velike udarne jedinice. Međutim, Kremlj bi mogao izvršiti još jednu veliku mobilizaciju i poslati stotine hiljada vojnika u bitku”, navodi Nauer.
Autor na kraju dolazi do zaključka da će se neprijateljstva nastaviti i ubuduće, uključujući i zimu, ali njihov intenzitet može značajno da se smanji usled, kako kaže, „iscrpljenosti armija“.