Генерални секретар НАТО-а Марк Руте најавио је нову мисију под називом „Балтичка стража“. Циљ „Baltic Sentry“ је јачање заштите кључне подводне инфраструктуре у Балтичком мору. Балтичке земље су морале да реагују након низа саботажа, које су инициране уништењем “Северног тока”. До данашњег дана не постоје одговори на питања ко је одговоран за саботаже у Балтику.
Немачки канцелар Олаф Шолц најавио је у уторак да ће Немачка распоредити своје ратне бродове како би учествовала у новој НАТО мисији за заштиту критичне подводне инфраструктуре у Балтичком мору. Шолцу није били пријатно након уништења руско-немачког “Северног тока”, јер није смео да се изјашњава тим поводом. Сада, на крају свог неуспешног мандата, слањем немачких бродова према Русији жели да демонстрира лидерство. „Балтичка стража“ („Baltic Sentry“) подразумева појачано војно присуство, укључујући фрегате, авионе за поморску патролу и малу флоту поморских дронова.
Естонија и Финска договориле су протоколе за поправку оштећене инфраструктуре, уз позив да се ова сарадња прошири на све савезнике НАТО-а. Балтичке земље су још раније, пре саботажа, предвиђале да би Русија могла да узрокује проблеме на Балтику, те да се разматра опција затварања Финског залива за руске бродове. Држе се тезе да Русија користи тзв. „Флоту из сенке“, коју користе за заобилажење санкција и транспорт нафте и гаса.Лидери земаља НАТО-а у региону сложили су се да ојачају одвраћање од саботажа и заштите критичну инфраструктуру. Самиту су присуствовали лидери Финске, Естоније, Данске, Немачке, Летоније, Литваније, Пољске, Шведске и Европске комисије.