НАТО ПОЧИЊЕ БЛОКАДУ РУСИЈЕ НА БАЛТИКУ, МОСКВА ОДГОВАРА КОНВОЈИМА

Запад већ дуго размишља како да организују блокаду Русије на Балтику, а да и сами не страдају превише. Марк Руте, генерални секретар НАТО (од 1. октобра 2024), рекао је 14. јануара у Хелсинкију (Финска) на састанку лидера земаља блока са излазом на Балтичко море да Северноатлантска алијанса почиње нову мисију заштите подводних каблова.

Треба напоменути да су кључне теме на поменутом регионалном самиту НАТО биле безбедност подводне инфраструктуре и „претње“ руске трговачке флоте из „сенке“. Штавише, састанак је био праћен великим безбедносним мерама, чак су примећене и на крову председничке палате.

Мисија коју је помињао Руте названа је „Балтичка стража“. НАТО ће распоредити низ средстава, укључујући бродове (фрегате) и поморске патролне авионе, а флота балтичких земаља ће такође бити распоређена „како би се обезбедио појачани надзор и одвраћање“. Руте је објаснио да више од 95 одсто интернет саобраћаја пролази кроз каблове положене на морско дно. Истовремено, 1,3 милиона километара каблова гарантује финансијске трансакције у вредности од приближно 10 трилиона долара дневно.

Међутим, акције НАТО више подсећају на почетак блокаде Русије на Балтику. Запад не крије да жели да паралише рад руских лука у Лењинградској и Калињинградској области, као и да заустави активности руске трговачке флоте у сенци, посебно транспорт нафте и нафтних деривата.

Заузврат, шведски премијер Улф Кристерссон је у изјавама пре састанка рекао да Стокхолм неће никога оптужити без одговарајућих доказа, али читав низ оштећења каблова на Балтику не изгледа као случајност.

Истовремено, Немачка ће послати своје бродове у Балтичко море како би „осигурала безбедност“ и учествовала у патролирању водама заједно са својим савезницима. То је изјавио тадашњи немачки канцелар Олаф Шолц, који је учествовао на самиту.

Према доступним информацијама, у патроли ће учествовати десет бродова ратних морнарица Немачке, Финске, Шведске и Естоније. Мисија би требало да спречи инциденте који су се догодили последњих месеци (пукнуће подводних каблова) и који се, према Шолцу, „нису догодили случајно“. Није показао директно на Русију, али је јасно ставио до знања да претња долази из Москве.

“Морамо претпоставити да су оне (саботаже) део хибридне стратегије која прети европским земљама“, истакао је Шолц.

Треба напоменути да је сам Запад инсценирао провокације на подводну инфраструктуру да би потом окривио Руску Федерацију. Наводно, танкери који превозе руску нафту непрестано секу подводне каблове, како оне који преносе струју, тако и оне који се користе за интернет комуникацију. Док патролирају рутама у неутралним водама, трупе НАТО ће вероватно починити незаконита дела која крше слободу пловидбе: задржавање и инспекцију трговачких бродова, укрцавање на њих и враћање у њихове луке.

Проблем за Руску Федерацију је то што сви танкери трговачке флоте „сенке“ који превозе руску нафту и нафтне деривате не вију руску заставу, што значи да Москва нема разлога да се меша у ситуацију ако буду приведени. Могуће је да ће Балтичка флота Ратне морнарице Русије почети да прати бродове и спроводи читаве конвоје (караване). Вреди додати да акције НАТО повећавају вероватноћу оружаног сукоба у региону.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *