НАТО ПАКТ СТВАРА НАЈВЕЋЕ ВОЈНО УПОРИШТЕ НА ИСТОКУ ЕВРОПЕ! ГРАДИ СЕ МРЕЖА ВЕЛИКИХ БАЗА УЗ ОБАЛУ ЦРНОГ МОРА!

Андреј Млакар

Најава проширења ваздухопловне базе Михаил Когалницеану која ће се претворити у највећу војну базу НАТО пакта, која ће се простирати на 3.000 хектара у и њој ће бити смештено 10.000 војника изазвала је посебну пажњу јавности и Западу.

База Михаил Когалницеану постаје тако кључна база у мрежи војних база које већ постоје, а које ће бити повезане супермодерним ауто-путем који би требало да се пребацују потребне снаге.

Оно што је интересантно је податак да ће ова база бити за 20 посто већа од војне базе Рамштајн која је тренутно највећа америчка ваздухопловна база у Европи. Изградња, односно ширење војне базе Михаил Когалницеану заправо је у складу са прокламованом доктрином НАТО пакта о учвршћењу истока Европе у светлу рата у Украјини и потенцијалног руског заузимања Украјине и Молдавије.

Оно што је интересантно јесте да у Новом Хладном рату који је букнуо ратом у Украјини Румунија, као некада Немачка постаје кључна земља на којој ће НАТО пакт распоредити велике војне ефективе. Али, не само Румунија, јер сплет база додуше мањих такође ће се налазити у Бугарској, у Грчкој лука Александропулис постаје кључна за брзо пребацивање трупа и борбене технике преко Бугарске до Румуније.

У светлу новог распоређивања снага вероватно ће америчка база Бондистл добити поново значај, који је та база изгубила са избијањем рата на Блиском истоку. У светлу поновног распоређивања јединица НАТО на истоку и југоистоку Европе је недавно пуштање у рад и ваздухопловне базе Кучова на улазу у Јадранско море која са базом Сигонела предствља кључни инфраструктурни објеакт.

Румунија

Румунија је потписивањем споразума са Вашингтоном почетком маја 2012. године постала је директни део одбрамбене инфраструктуре Северноаталнске алијансе, а представници обе земље потписали су и споразум о размештању на територији Румуније дела америчког антиракетног штита у Европи. За то је одређена војна база « Девеселу», која је изграђена 1952 године, када су у њу стигли ловци мигови 15, 19 и 21. База је са својих 100 пилота била активна од 1990 године укључена у ПВО заштиту Румуније, да би 2002 године одлучена да буде затворена. Онда су Румуни одлучили да ову базу уступе Американцима. База се простире на 700 хектара, а у њој се тренутно постављају три батерије, односно 24 ракете пресретача стандард СМ-3 типа блок 1Б. Одржавање и смештај, као и мотнирање ракета сносе САД у оквиру постављења антиракетног штита. Ова база се налази на 500 километара од руске флоте у Црном Мору и изабрана је да под лупом држи јужни део Русије. За поређење база Мороног у Пољској налази се на мање од 100 километара од главне базе руске Балтичке флоте у енклави Каљинград.

Констанца

Највећа поморска лука цивилна и војна у Румунији постала је кључна за операције на Црном мору пре свега противминске активности, али и патролне задатке. У овој бази налази се и ракетни разарач Aegis Ashore 3 осмоћелијска лансера Mk 41 VLS са ракетама SM-3;

57. ваздухопловна база Михаил Когалницеану

Посебно место заузима ваздухопловна база Михаил Когалницеану која је постала кључна ваздухопловна база за операције над Црним морем. Некада су у тој бази били смештени летећи авио-танкери и транспортни авиони C-17 Globemaster, да би ескалација рата у Украјини добила појачање ваздухопловне компонене од борбених авиона. Тренутно се у овој ваздухопловној бази налази 6 борбених авиона Eurofighter. Такође у овој бази налезе се и морнарички патролни авиони P-8 Poseidnon.

Кампиа Тузи

Ради се о 71. ваздухопловној бази Kampia Turzи у централној Румунији за обављање обавештајни, надзорних и извиђачких мисија као подршка операцијама НАТО пакта. Из ове базе често се изводе извиђачки летови не само над Црним морем, него и у околини Србије, пре свега над простором БиХ, Бугарске, али и Косова и Метохије. У овој бази налазе се дронови MQ-9 Reaper који су део 31. експедиционе оперативне групе. Jedinica je potčinjena 31. lovačkoj eskadrili u vazduhoplovnoj bazi Avijano, Italija.

Ваздухопловна база Борчеа

Ради се о 76. ваздухопловној бази Борчеа у којој се налази мешовити састав румуских и америчких борбених летелица. У њој се налази ескадрила румунских ловаца 14 F-16AM Fighting Falcon и два двоседа 3 F-16BM Fighting Falcon. У овој бази налази се и 4 америчких борбених авиона типа F-16C као и 100 припадника летачког и земаљског особља .

Цинцу

Цинцу мали град у румунским Карпатима постао је једна од најважнијих копнених база НАТО алијансе. То је прва француска база на истоку Европе у којој се налази 750 припадника. Део једнице 1 оклопне дивизије са тенковима Леклерк , 1 батерија смаоходних хаубица CAESAR и 1 дивизион ПВО система SAMP/T . Овим јединицама придружиле су се у оквиру Борбене групе и 250 припадника Белгијске војске са 1 механизованом и једном пешадијском четом као и Оружане снаге Луксембурга са једном извиђачком четом. Од осталих једница које партиципирају у овој Борбеној групи Снага за брзо реаговање налазе се 220 припадника Пољске војске којима партиципира 1 механизована и једна пешадијска чета са борбеним оклопним возилима точкашима Rosomak, Португал са 235 припадника пешадијске чете. Набројнију снагу чине САД са 4.000 припадника 1 ваздушно јуришне бригаде са батеријом вучних хаубицама M119A3; и батерија вучних хаубица M777A2.

Editorial credit: Mircea Moira / Shutterstock.com

Бугарска

Уласком Бугарске у НАТО, ова земља са САД потписала је споразум о војној сарадњи и тиме добила директно право на коришћење полигона Ново село код места Сливен, уређеног за обуку, извођење вежби и гађања јединица Копнене војске и специјалних снага, затим складишта у поморској бази Ајтос код Бургаса и аеродрома Безмер у близиним места Јамбол на југоистоку земље, односно авио-базе Граф Игњатијево код Пловдива, на југу земље која је опремљена за пријем свих врста ваздухоплова.

Први амерички војници ранга бригаде јачине око 3.000 људи стигли су у Бугарску 2007. године и смештени су били у горенаведеним војним објектима на принципу ротације, у сменама које трају шест месеци, с тим што се у току једне смене број војника може попети и до чак 5000 војника. У децембру 2022. основана је мултинационална бригада НАТО-а, која је достигла пуну оперативну способност.

Базе које користи САД у Бугарској су: Ново Село, Граф Игњатијево као и Безмер и Ајтос у којој су размештене борбене групе НАТО у саставу: Албанија 30 припадника 1 пешадијског вода, Грчка партиципра са 30 припадника и једним противтенковским водом, Италија је допринела са 750 припадника 1 механизоване пешадијске борбене групе. САД партиципирају са 150 припадника 1 армијске пешадијске чете.

Грчка

Некада у Грчкој постојала је била само једна војна база на острву Крит у Егејском мору. База је позната под називом « Суда залив» и последња је од некадашње четири оперативне  базе армије САД на простору Егејског и Средоземног мора. Преостале три базе угашене су почетком деведесетих година прошлог века.

База « Суда залив» изграђена је 1953 године као подршка америчким поморским снагама у Средоземљу. У овој бази смештено је било 200 војника и писта намењена за полетање извидничких авиона. Тренутно се у тој бази налази извиђачака ELINT флота са 1 извиђачким авионом EP-3E Aries II у поморској бази Макри, 1 у поморској бази Souda Bay и 1 у ваздухопловној бази Iraklion

НАТО је у свом саставу задржао и авио-базу « Лариса», која је била модрнизована крајем 2002. године, када су изграђени подземни капонири за смештај борбених авиона, а и писта је модернизована. НАТО је у ову авио базу пребацио и део своје Јужне команде, која је била смештена у Напуљу. Са интезивирањем рата у Украјини и у Грчкој НАТО пакт и САД почеле су да појачавају своје војно присуство.

 У Грчкој се данас осим Александропулиса налазе још две војне базе Лариса и Суда које такође користи америчка војска.

Грчка је доделила САД штаб копнених снага „Јанули“, који се налази у Александрополису који је 45 километара од турске границе, како се користи као војна база. Ту се тренутно налази 600 припадника Европске команде америчких снага US European Command са 1 хеликоптерским батањоном UH-60M/HH-60M Black Hawk

У оквиру истог протокола биће проширена и америчка поморска база на острву Крит. Стрелиште у округу Литохоро, 92 километра од Солуна, такође је додељено на кориштење САД.

Штаб пешадијског батаљона „Јеоргула”, који се налази око војног аеродрома Стефановикио код града Лариса, такође је уступљен Оружаним снагама САД.

Објекати које војним базама у овим градовима граде америчке снаге постају разлог за значајна улагања Вашингтона.

Албанија

НАТО пакт у Албанији је тек 2024. добио прву оперативну ваздухопловну базу Кучова. Ваздухопловна база Кучова, једина је тактичка база за националне операције албанске авијације и НАТО. Оно по чему ову базу издваја у односу на све оне у региону, јесте постојање подземног склоништа за борбене авионе. Један сличан налази се на аеродрому Слатина укупан у планину Голоеш, која је такође под контролом НАТО.База у Кучови, налази се 85 километара јужно од главног града Тиране служиће Албанији и као подршка НАТО ваздушним операцијама снабдевања, пружати логистичку подршку, полицијски надзор, обуку и вежбе.Радови су почели у јануару 2022 на унапређењу ваздухопловне базе у Кучеву као модерног центра операција и њене способности да смести велики број борбених авиона НАТО.

Косово и Метохија

Куманову јуна 1999. године створени су били први предуслови за дуготрајније стационирање америчких војника на простору Косова и Метохије. Уласком на простор Космета Американци су направили нову базу коју су сместили 35 километара јужно од Приштине код Урошевца на површини од чак 75 хектара. Камп « Бондстил» како ову базу се сматра највећом војном базом на Балкану. Бондстил се и даље води као привремена база армије САД. База је пројктована да може сместити 7.000 војника. База је састављена из четири одвојене целине: северног, средњег, јужног и бочног дела базе. У другом делу базе налази се главни штаб ТФ ( Task Force) са администрацијом и центром електронске комуникације, обавештајна служба, док у јужном делу базе налазе се радијски и ТВ центар, спортска игралишта, забавни центар, базени, цркве……. Смањењем војних ефектива КФОР-а од пролећа 2010 године уследило је велико смањење војних ефектива борбене групе Кфора « Исток». Из базе смањењем ефектива повучено је сво тешко наоружање, а последњих шест примерака борбених возила пешадије « Бредли» из Бондстила отишли су у марту 2009. године. Састав америчког контингента више не чине професионални војници, него припадници Националне гарде.

Американци су на Космету изградили и две мање базе « Монтиф» поред Гњилана капацитета 2000 војника и база код Витине капацитета 3.000 војника, чији број је далеко смањен.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *