NATO PAKT SPREMA NAJVEĆU VOJNU VEŽBU U EVROPI OD KRAJA HLADNOG RATA! 41.000 VOJNIKA BRANIĆE BALTIK OD RUSKE AGRESIJE

Alijansa sprema svoju najveću vojnu vežbu od završetka Hladnog rata 1990. u kojoj će učestvovati više od 40.000 vojnika koji će uvežbavati odbijanje ruske agresije

Novi Hladni rat se vraća na velika vrata. Iako su mnogi tvrdili da je on počeo 2006, a onda i 2022. očito da ćemo doživeti pravu reporizu 2024. godine.

Naime, NATO pakt sprema svoju najveću vojnu vežbu od završetka Hladnog rata 1990. u kojoj će učestvovati više od 40.000 vojnika koji će uvežbavati odbijanje ruske agresije na jednu od članica alijanse.

Vežba “Steadfast Defender” izvodi se posle ključnog samita NATO u Vilinjusu na kome je donesena odluka da se NATO alijansa transformiše u svaze koji će sprečiti širenje rata na ostatak Evrope, a sve je podstaknuto invazijom na Ukrajinu.

Britanski Fanajnšel Tajms donosi i neke podatke o ovoj velikoj NATO vojnoj vežbi:

Osim 41.000 vojnika iz 31 članice plus Švedska ikao formalno pravno još uvek nije članica NATO pakta. Na vojnoj vežbiučestovaće i 50 brodova, borbeni avioni izvešće između 500 i 700 borbenih misija.

Cilj vojne vežbe je prigravanje scenarija odbrane protiv ruskog neprijatelja koji predvodi napad. Identična slučaj je trenutna situacija u ratu u Ukrajini

Vežba je takođe prva u pogledu tehničkih sposobnosti, koristeći geografske podatke iz stvarnog sveta za kreiranje realističnijih scenarija za trupe.

Vežba će se održati širom Nemačke, Poljske i Baltika u februaru i martu i predstavlja deo nove strategije obuke u kojoj će vojna alijansa izvesti dve velike vežbe svake godine umesto jedne. NATO će takođe trenirati da se suprotstavi terorističkim pretnjama van svojih neposrednih granica.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u junu prošle godine da će alijansa povećati broj svojih snaga visoke spremnosti sa 40.000 na “više od 300.000”. To je deo istorijskog preustroja kako bi se savez prebacio ka teškim vojnim kapacitetima za razliku od lakih i mobilnih snaga raspoređenih na Balkanu i u Avganistanu.

Baltičke zemlje su bile posebno glasne u pozivanju NATO-a da ojača svoj istočni bok dok su se trupe gomilale na beloruskoj granici. Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da će nuklearno oružje biti premešteno u Belorusiju početkom jula, iako njegovo prisustvo nije potvrđeno.

NATO je postavio multinacionalne bataljone u baltičkim državama kako bi usporio napredak bilo kog agresora u slučaju invazije. Nemačka je u junu saopštila da će trajno zadržati 4.000 vojnika u Litvaniji.

Vežbe se takođe vide kao ključni deo demonstracije Moskvi da je alijansa spremna da se bori, rekli su zvaničnici NATO-a.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *