Велико војводство Луксембург мала државица површине 2.586 квадратних километара која према попису из 2022 године има 653.103 становника, чланица ЕУ и НАТО укљештена између Француске и Немачке на истоку и западу и Белгије на северозападу одлучила је да модернизује своје оружане снаге набавком наоружања, односно оклопних возила вредних 2 милијарде евра.
Министар одбране Луксембурга Јурико Бакеш, заједно са генералом Стивом Тулом, начелником Генералштаба Великог војводства Луксембурга обавестили су комитет за одбрану Представничког дома о предлог закона којим се овлашћује Влада да финансира набавку и логистичку подршку возних средстава за потребе луксембуршке војске.
Овај пројекат је део формирања двонационалног белгијско-луксембуршког борбено-извиђачког батаљона средњег нивоа, односно војном терминологијом речено средње батаљонске борбене групе.
„Стварање двонационалног батаљона и набавка технички напредних борбених возила средњег нивоа омогућиће војсци Луксембурга да се трансформише како би могла да делује у захтевнијем безбедносном окружењу и да даје свој допринос заједничком настојању одвраћања и колективне одбране“, подвукао је Јурико Бакеш.
Са буџетом од 2.616.180.000 евра, распоређеним на процењени век трајања возила од 30 година, ово је највећа инвестиција за одбрану у историји Луксембурга.
„Ово је историјско улагање у нашу одбрану, неопходно да останемо уједињен и поуздан партнер, поштујући своје обавезе у оквиру НАТО и ЕУ“, прокоментарисао је министар.
Предлог закона предвиђа набавку следећих возних средстава:
- 16 вишенаменских оклопних возила (VBMR) Griffon
- 38 оклопних извиђачких и борбених возила (EBRC) Jaguar
- 5 лаких вишенаменских оклопних возила (VBMR-L) Serval
- логистичка возила и возила за борбену подршку:
- 2 оклопна возила за извлачење
- 3 оклопна транспртна возила
- 50 вишенаменских логистичких камиона за подршку
- логистичка возила и приколице:
- 24 камиона цистерне
- 48 ниских вишенаменских приколица
“Возила одражавају врсту опреме коју користи или је набавила белгијска војска. Ова хомогенизација опреме је неопходна како би се гарантовала интероперабилност унутар војске и са оружаним снагама Белгије и Француске, и да би логистичка подршка била што једноставнија и лакша”, каже се у саопштењу.
Предлог закона даље предвиђа набавку оружних, заштитних, комуникационих и функционалних подсистема који се разликују у зависности од врсте возног парка. Ови подсистеми су од суштинског значаја за рад возног парка у мисијама и операцијама двонационалног батаљона.Ова будућа возила луксембуршке војске биће комплементарна возилима CLRV (командно, возило за везу и извиђање), које је Луксембуршка одбрана набавила 2022. године и чије су прве испоруке планиране за 2025. Интероперабилност између CLRV и новог средњег борбеног возила ће бити загарантована, с обзиром на то да ће сва ова возила бити опремљена подсистемима компатибилним са француским програмом Шкорпион.
Одговор на геополитички контекст
Суочене са променљивим, неизвесним, сложеним и двосмисленим међународним безбедносним окружењем, европска и трансатлантска безбедносна и одбрамбена политика се преоријентишу на кредибилније одвраћање и колективну одбрану.
Да би одговорио на овај геополитички контекст и да би могао да делује у овом окружењу које је постало много опасније и да би допринело заједничким напорима у погледу одвраћања и одбране, Луксембург је добио циљ НАТО-а да формира двонационални батаљон, заједно са Белгијом до 2030.
Оснивање овог двонационалног белгијско-луксембуршког борбеног извиђачког батаљона такође представља један од циљева постављених у коалиционом споразуму 2023-2028. Овај борбено-извиђачки батаљон биће опремљен породицом робуснијих возила на точковима, комбинујући агилност лаких возила са већом смртоносношћу и преживљавањем тешких возила као што су тенкови.
Успостављање двонационалног батаљона савршено се уклапа у приоритетне области развоја капацитета укључене у смернице Луксембуршке одбране за 2035.
Двонационални батаљон ће допринети одбрамбеним напорима Луксембурга, поштујући своје обавезе у оквиру НАТО-а и ЕУ.