Veliko vojvodstvo Luksemburg mala državica površine 2.586 kvadratnih kilometara koja prema popisu iz 2022 godine ima 653.103 stanovnika, članica EU i NATO uklještena između Francuske i Nemačke na istoku i zapadu i Belgije na severozapadu odlučila je da modernizuje svoje oružane snage nabavkom naoružanja, odnosno oklopnih vozila vrednih 2 milijarde evra.
Ministar odbrane Luksemburga Juriko Bakeš, zajedno sa generalom Stivom Tulom, načelnikom Generalštaba Velikog vojvodstva Luksemburga obavestili su komitet za odbranu Predstavničkog doma o predlog zakona kojim se ovlašćuje Vlada da finansira nabavku i logističku podršku voznih sredstava za potrebe luksemburške vojske.
Ovaj projekat je deo formiranja dvonacionalnog belgijsko-luksemburškog borbeno-izviđačkog bataljona srednjeg nivoa, odnosno vojnom terminologijom rečeno srednje bataljonske borbene grupe.
„Stvaranje dvonacionalnog bataljona i nabavka tehnički naprednih borbenih vozila srednjeg nivoa omogućiće vojsci Luksemburga da se transformiše kako bi mogla da deluje u zahtevnijem bezbednosnom okruženju i da daje svoj doprinos zajedničkom nastojanju odvraćanja i kolektivne odbrane“, podvukao je Juriko Bakeš.
Sa budžetom od 2.616.180.000 evra, raspoređenim na procenjeni vek trajanja vozila od 30 godina, ovo je najveća investicija za odbranu u istoriji Luksemburga.
„Ovo je istorijsko ulaganje u našu odbranu, neophodno da ostanemo ujedinjen i pouzdan partner, poštujući svoje obaveze u okviru NATO i EU“, prokomentarisao je ministar.
Predlog zakona predviđa nabavku sledećih voznih sredstava:
- 16 višenamenskih oklopnih vozila (VBMR) Griffon
- 38 oklopnih izviđačkih i borbenih vozila (EBRC) Jaguar
- 5 lakih višenamenskih oklopnih vozila (VBMR-L) Serval
- logistička vozila i vozila za borbenu podršku:
- 2 oklopna vozila za izvlačenje
- 3 oklopna transprtna vozila
- 50 višenamenskih logističkih kamiona za podršku
- logistička vozila i prikolice:
- 24 kamiona cisterne
- 48 niskih višenamenskih prikolica
“Vozila odražavaju vrstu opreme koju koristi ili je nabavila belgijska vojska. Ova homogenizacija opreme je neophodna kako bi se garantovala interoperabilnost unutar vojske i sa oružanim snagama Belgije i Francuske, i da bi logistička podrška bila što jednostavnija i lakša”, kaže se u saopštenju.
Predlog zakona dalje predviđa nabavku oružnih, zaštitnih, komunikacionih i funkcionalnih podsistema koji se razlikuju u zavisnosti od vrste voznog parka. Ovi podsistemi su od suštinskog značaja za rad voznog parka u misijama i operacijama dvonacionalnog bataljona.
Ova buduća vozila luksemburške vojske biće komplementarna vozilima CLRV (komandno, vozilo za vezu i izviđanje), koje je Luksemburška odbrana nabavila 2022. godine i čije su prve isporuke planirane za 2025. Interoperabilnost između CLRV i novog srednjeg borbenog vozila će biti zagarantovana, s obzirom na to da će sva ova vozila biti opremljena podsistemima kompatibilnim sa francuskim programom Škorpion.
Odgovor na geopolitički kontekst
Suočene sa promenljivim, neizvesnim, složenim i dvosmislenim međunarodnim bezbednosnim okruženjem, evropska i transatlantska bezbednosna i odbrambena politika se preorijentišu na kredibilnije odvraćanje i kolektivnu odbranu.
Da bi odgovorio na ovaj geopolitički kontekst i da bi mogao da deluje u ovom okruženju koje je postalo mnogo opasnije i da bi doprinelo zajedničkim naporima u pogledu odvraćanja i odbrane, Luksemburg je dobio cilj NATO-a da formira dvonacionalni bataljon, zajedno sa Belgijom do 2030.
Osnivanje ovog dvonacionalnog belgijsko-luksemburškog borbenog izviđačkog bataljona takođe predstavlja jedan od ciljeva postavljenih u koalicionom sporazumu 2023-2028. Ovaj borbeno-izviđački bataljon biće opremljen porodicom robusnijih vozila na točkovima, kombinujući agilnost lakih vozila sa većom smrtonosnošću i preživljavanjem teških vozila kao što su tenkovi.Uspostavljanje dvonacionalnog bataljona savršeno se uklapa u prioritetne oblasti razvoja kapaciteta uključene u smernice Luksemburške odbrane za 2035.
Dvonacionalni bataljon će doprineti odbrambenim naporima Luksemburga, poštujući svoje obaveze u okviru NATO-a i EU.