У Кини чести случајеви смрти водећих стручњака из области високих технологија. Појава уноси нелагоду, доводећи до сумњи да се можда не ради о случајевима “природне смрти”. Убиства врхунских стручњака нису новост, па случајеви залазе у домен завера.
Последњих година, Кина се суочила са забрињавајућим трендом — смрћу водећих стручњака у стратешки важним областима. Посебну забринутост изазивају смрти научника који су радили на напредним технологијама вештачке интелигенције. Тако је 2022. године изненада преминуо 45-годишњи Сун Ђиан, стручњак за рачунарски вид из компаније Megvii Technology. Годину дана касније, под мистериозним околностима, погинуо је 38-годишњи пуковник Фенг Јангхе, који је радио на развоју војних система вештачке интелигенције. Званични налази наводе да је преминуо „при извршавању службених дужности“, без додатних детаља. Жан Дајбинг, познат као водећи стручњак у кинеској индустрији дронова и често називан “врхом” те области, преминуо је 3. јануара у 47. години живота. Гласине су да је он извршио самоубиство.
Ови случајеви изазивају посебну сумњу, с обзиром на стратешки значај рада преминулих научника. Стручњаци су се бавили пробојним истраживањима која су могла донети Кини технолошку предност како у цивилној, тако и у војној сфери.
Питање природе ових смрти научника остаје отворено. Да ли је могуће да се ради о делу скривене кампање за дестабилизацију кинеске науке? Или су у питању трагичне случајности? Било како било, ови инциденти подстичу на размишљање о безбедности научних кадрова у условима глобалне технолошке трке. Сетимо се само потпуно отвореног лова на иранске стручњаке. Кина већ појачава мере заштите својих истраживача, свесна да је у савременом свету наука постала не само сфера знања — већ и бојно поље тајног рата.