МИЛОШ М-16 ИЛИ M1114/M1116 HMMWV КАО ЛАКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! ЗА И ПРОТИВ

Србија је једна од произвођача лаких оклопних возила, пре свега ради се о возилу Милош М-16 конфигурације 4х4. Исто тако Србија је од 2012 постала корисник и америчких оклопних возила

Војска Србије ускоро завршава пријем лаких оклопних возила конфигурације  M1114/M1116 HMMWV у своје наоружање. Испорука возила је у току , а о томе су већ кренуле полемике зашто да купујемо амерички оклоп уместо да набављамо своје.

Наиме Србија је једна од произвођача лаких оклопних возила, пре свега ради се о возилу Милош М-16 конфигурације 4х4. Исто тако Србија је од 2012 постала корисник и америчких оклопних возила која су прво дата као донација.

Иначе 2023 Србија је у САД купила 118 лаких америчких оклопних возила  M1114/M1116 HMMWV са којима ће бити попуњене пешадијске једнице у оквиру четири бригаде Војске Србије.

Полемика која се води је била одлична прилика да упоредимо ова два оклопна возила који чине окосницу моторизованих и извиђачких снага Војске Србије пре свега пешадијских, извиђачких, војне полиције и специјалних једница.

Новопридошла возила Хамви у луци Бар
Фото: ТВ Фронт/Марко Вујовић

High Mobility Multipurose Wheeld Vehicle” HMMWV ( Hamvi)

Прича о Хамвију почела је 1979, када је Копнена војска САД најавила конкурс за ново војно  возило. Први Хамви направљен је 1980-те, који је тестиран 1980 у пустињи Неваде.  Возило је именовано: “High Mobility Multipurose Wheeld Vehicle” HMMWV ( Hamvi).

Компаније AM General, Chrysler Defense и Teledyne су 1979 показале интересовање за производње. Прототипи су достављени КОВ САД на тестирање, а онда враћени на дораду. Циљ пројект Хамви био је замена целе флоте лаких теренских  возила у саставу копмене војске САД. Дана 22. марта 1983. копнена војска САД наручила је 55.000  возила у вредности 1,2 милијарде долара. Сва ваозила су била израђена до 1989. године и то чак у 15 верзија. Своју славу  возило је прво стекло у интервенцији “Жестоки бес” инвазија на Панаму 1989. године, а светску славу у Пустињској олуји после чега је  возило прослављено, да је почела његова цивилна производња. Производња се није зауставило на 55.000 примерака возила, па је наручено још 33.000 примерака.

Каросерија возила израђена је од легуре алуминијума, која је причвршћена на челичне носаче оквира шасије. Подвозје је израђено од композитних материјала са стакленим влакнима. Каросерија је израђена од алуминијума 6061Т6. возило покреће осмоцилиндрични, 6,5 литарски дизел  мотор, јачине 120kW.

Оклопно возило Милош М-16 у акацији
Фото: Министарство одбране Србије

ВИШЕНАМЕНСКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО МИЛОШ М-16

Вишенаменско оклопно возило Милош М-16, конфигурације 4×4, наоружано даљински управљивом борбеном станицом калибра 12,7 мм.

Компанија „Југоимпорт-СДПР“ је на сајму ИДЕX-2017 први пут представила вишенаменско
оклопно возило „ Милош“ које је произведено у Великој Плани у склопу фабрике БСС (
Борбени сложени системи). Према опису у каталогу СДПР Милош припада категорији савремених оклопних возила намењених обављању шираког дијапазона мисија и домена делокруга јединица
полиције и оружаних снага. Основни концепт возила базира се на самоносећем оклопном телу, савременим склоповима погона и преноса снаге и независним системом ослањања, који омогућава висок степен покретљивости у свим теренским и временским условима уз максималну борбену масу од преко 14 тона.
Дизајн возила „Милош“ подразумева В-облик платформе и покретне подне оплате.
Возило има 8 седишта која умањују ефекат експлозије импровизованих експлозивних
направа, према неким проценама до 6 кг ТНТ.
Возило користи модуларне склопове попут точкова,чворишта и диференцијала развијених
од стране компаније Теxелис и круту осовину у спрези са независном суспензијом
(добијеном од компаније Тимонеy“) која му омогућава висок ниво проходности
по лошем терену. Управљачки систем возила је такође развила компанија „Тимонеy“.
Комплетан дизајн точкова одрадила је компанија „Тyрон“ што ће омогућити возилу
да чак и у случају оштећења пређе додатних 50 км пута.

Тактичко технички подаци:

Димензија Дужина 5.42 м, ширина 2.48 м и висина 2.3 м. Максимална
тежина 14 тона. У каталогу се наводи да је максимална брзина возила 110 км/х
што су потврдили и возачи овог возила. Максимални радијус кретања Милоша износи 600
км, а радијус заокретања износи 8 м Такође се наводи да Милош може да савлада нагиб од 60 %, бочни од 30%, вертикалну препреку од 0,6м, савладавање рова од 0,9м . Милош може да савлада
и водену препреку од 1 м.

Један коментар на “МИЛОШ М-16 ИЛИ M1114/M1116 HMMWV КАО ЛАКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! ЗА И ПРОТИВ

  1. Ja sam za nase pa taman da je ne znam kakvo djubre a evo zasto. Kada dodje stani pani pitanje da li ce te naci delove za to a ako ga vi pravite mozda i da imate i popravite. Ovo USA cudo ne mozes samo vijke i navrtke da nadjes za njega a kamoli ostale delove. Znaci nekim cudom otpadne tocak u nekom selu i nema sanse da ih montiras. Cekaj servis i da ih neko donese iz magacina. Kada politicari skupljaju poene po belome svetu onda dobijes ovako cudo u vojsci a tvoji ljudi u fabrici Milosa lagano kuci. Politika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *