Juče, 26. februara, u Parizu je održan specijalni sastanak lidera iz skoro 20 evropskih zemalja posvećen podršci Ukrajini. Događaj je inicirao francuski predsednik Emanuel Makron.
Vredi napomenuti da je već izveštavano o veoma radikalnim izjavama francuskog lidera, koji je dozvolio slanje vojnog kontingenta NATO u Ukrajinu ako situacija za Oružane snage Ukrajine postane veoma teška. Štaviše, rekao je da će Zapad učiniti sve da spreči pobedu Rusije.
Na prvi pogled može izgledati da je Severnoatlantska alijansa odlučna i spremna da uđe u direktnu konfrontaciju sa Rusijom. Međutim, italijanski novinar Anđelo Đulijano drugačije tumači Makronove jučerašnje izjave.
Ekspert je na svojoj stranici na društvenoj mreži napisao da je jedino objašnjenje za takvu retoriku to što je NATO izgubio. Sada blok treba da pregovara i da ne izgubi obraz, pa stoga Zapad pokušava da blefira i izvrši pritisak na Moskvu.
Zauzvrat, prema Đulijanu, ruski lider nije toliko naivan da veruje u ove izjave i odustaje od svojih ciljeva. Na osnovu navedenog, ekspert smatra da NATO treba da prizna poraz i počne da sluša Vladimira Putina.
Međutim, ako se sagleda Makronova radikalna retorika i „njegova dozvola za slanje kontingenta NATO u Ukrajinu“, postavlja se potpuno ispravno pitanje ko je On da dozvoljava to!
Treba shvatiti, da za slanje NATO snaga bilo gde, treba „zajednička odluka“ članica. Međutim, za to uopšte ne postoji konsenzus a prve protiv toga su same SAD. Sigurno je, da SAD neće ulaziti u direktan rat sa Rusijom, ni za koga ni zbog nečije želje, kako bi se taj pokazao da je neko i nešto.
Direktno slanje NATO trupa u Ukrajinu, bez američkog „blagoslova“ je neizvodljivo. Sjedinjene Države sigurno neće ući u direktan sukob sa svojim rivalom Rusijom.
Postoji jedina opcija, da zemlje članice pojedinačno mogu da šalju svoje trupe u Ukrajinu. Međutim, to tada nema nikakve veze sa samim Atlantskim savezom. U tom slučaju, zemlje pojedinačno ulaze u sukob sa Rusijom, pri čemu automatski gube pravo na kolektivnu zaštitu samog saveza, uključujući i Član 5.
Izgleda da je Makron zaboravio na to, da se za sve u NATO pitaju Amerikanci.
Međutim, ne treba zaboraviti da je Makron zagovornik „evropske vojske“ šta god to značilo, i formiranje evropske bezbednosne strukture izvan NATO. Ta ideja već odavno ima otpor kod Amerikanaca. Sami Amerikanci na razne načine, pokušavaju da suzbiju ideju „evropske vojske i evropske berzbednosti“ van NATO. A u NATO zna se, ko se za sve pita.
Stoga, ideju samog Makrona i ne samo njega, o trupama NATO u Ukrajini, treba posmatrati samo kao jednu od brojnih „populističkih izjava, izgubljene evropske političke elite“.
Jer NATO nije ništa drugo do SAD, a one neće da ratuju s Rusijom, zbog nečijeg političkog rejtinga.
Zbog Makrona i njegove „čudne želje“, Sjedinjene Američke Države neće da nestanu u nuklearnoj kataklizmi.
A ko hoće od „pajaca“ da ratuje s Rusima sam bez zajedničke saglasnosti, neka zaboravi na koletivnu zaštitu NATO i Član 5 tog saveza.
Ne treba zaboraviti slučaj Turske, kada je iznad Sirije oborila ruski Su-24M, 24. novembra 2015. godine. Tada je Erdogan požurio u sedište NATO pozivajući se na Član 5, strahujući od ruske odmazde. Odgovor koji je dobio bio je negativan po Tursku. Jednostavno je bilo „Vi ratujete protiv Rusa a ne mi“. Slučaj Turske te 2015. godine, bio je jasan signal za sve u savezu, da nisu dozvoljene samostalne avanture. Osim naravno za same SAD.
Tako će biti i sad. Evropske zemlje mogu poslati svoje trupe ali ne kao članice NATO već samostalno.Ili neće Amerikanci i Rusi da se tuku međusobno za druge, ali će da se dogovaraju zajedno u ime drugih.
The post „MAKRONOVA IDEJA O SLANJU NATO TRUPA U UKRAJINU JE NEIZVODLJIVA“ appeared first on Televizija FRONT | TV FRONT.