KURSK VODI U DNJEPROPETROVSK: KAKO JE UKRAJINSKO KOCKANJE NA SEVERU DOVELO DO RASPADA FRONTA U DONBASU

Upad Oružanih snaga Ukrajine u Kursku oblast (KO) je zabavio mnoge zapadne vojne komentatore. Čini se da je po cenu od par hiljda pripadnika OSU izbačenih iz stroja kupljeno malo pažnje. Ipak, ako ne želimo da pogledamo mape sa geolokacijama borbi i osvajanja u Donbasu, to neće promeniti činjenicu da ukrajinska odbrana u najbogatijem delu zemlje krahira. Vojni bloger Suryiak je odlično primetio – linija fronta je sada bliže Dnjepropetrovskoj oblasti nego Donjecku.

Operacija Oružanih snaga Ukrajine u Kurskoj oblasti je različito interpretirana. Kao pokušaj Ukrajine da kopneni rat prenese na teritoriju RF; Kao pokušaj da se u silovitom prodoru zauzme grad Kurčatov i NE “Kursk”, te da se koriste kao adut u pregovorima; Da se uspori ruski napredak u Donbasu; Da se testira potencijal iskusne udarne pesnice sa NATO opremom u direktnom sukobu sa Rusijom na njenom tlu. Uspehe i rezultate pretpostavljenih ciljeva možemo pojedinačno tumačiti, ali hajde da se zadržimo na premisi da je upad u KO imala za plan da zadrži rusko napredovanje u Donbasu.

NAPAD NA KURSK KAO SREDSTVO RELAKSACIJE ODBRANE DONBASA

Mnogo puta smo analizirali taktičke domete ukrajinske operacije u Kurskoj oblasti. Ipak, dok su svetski eksperti objašnjavali prednosti ove operacije, a neki zapadni časopisi vrlo zrelo pisali o pogubnosti ove avanture, borba za Donbas nije izgubila na tempu. Štaviše, danas uočavamo situaciju koja u ratu nije viđena od početka 2022. godine. Ruske snage ovih dana upadaju u gradove, a da ta mesta ne trpe nikakva razaranja. Gotovo nadrealnu scenu smo videli u ukrajinskom gradu Novogrodovka – ruski vojnici koriste ručni RPG u napadu na ukrajinski tenk. Čovek bi se zapitao – ko ovde jurišta na grad? Da li je moguće da ruska pešadija toliko brzo napreduje, dok ukrajinske pešadije nema u gradu? Ovome treba dodati da je grad gotovo netaknut. Nema više grozničavog bombarovanja FAB bombama i ogromnog razaranja.

Gore navedena scena nije opis dešavanja samo na jednom pravcu ruskog napredovanja. Kao da se ne radi o gradu koji je jedina prepreka do čuvenog Pokrovska, grada od kojeg “svi putevi vode u Donbas”, grada koji je 30-ak kilometara udaljen od Dnjepropetrovske oblasti. Vratimo se korak u nazad i pogledajmo ponov širu sliku. Gotovo sva naselja južno od pokrovske pruge su uhvaćena u poluokruženje i uzeta gotovo bez borbe. Ruske snage su sinoć prešle vodenu prepreku i ušle u selo Kalinove. Nekoliko kilometara ih deli od susreta sa ruskim snagama, koje sa istoka, guraju ukrajinsku odbranu iz Karlovke.

Situacija u Torecku je po ukrajinske branioce još lošija. Gusto naseljena oblast, nekoliko terikona (jalovišta) na obodima grada, guste šume… Ništa od navedenog nije bila ozbiljna prepreka. Visoki blokovi Torecka su brzo pali. Svi terikoni iz ruskog pravca su stavljeni pod kontrolu. Setimo se samo ogormne kolone ruske tehnike koja je krenula na avdejevski terikon i žestine bitke. Guste šume su pregažene u petak uveče, te su ruske snage u Istočnim delovima grada. Usled brzog napretka bitka za Toreck nije čestito ni najavaljena a Rusi su zauzeli najvažnija uporišta.

OD KURSKA DO DNJEPROPETROVSKA

Oružane snage RF sigurno nemaju u planu da jurišaju na Dnjepropetrovsku oblast u dogledno vreme. Oni imaju još mnogo poslo u Donbasu. Ipak, izbočina od Donjecka do Pokrovska koju na mapama opažamo, preti da dostigne ovu oblast u rekordnom roku. Sve “male strelice” ruskih pravaca napredovanja, kao što smo već rekli, teže da se pretvore u jednu veliku. Vratimo se na početak – da li je napad na Kursk relaksirao Donbas? Sigurno da jeste – ali po rusku stranu. Pitanje je samo da li je takav scenario bio neminovan, pa je “Operacija Kursk” imala za cilj da skrene pažnju od te činjenice.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *