KUPOVINA MUNICIJE ZA UKRAJINU UZIMA MAHA

Predložena kupovina artiljerijske municije u rasutom stanju za Ukrajinu, koju predvodi Češka, dobija maha, jer se zemlje obavezuju da će uložiti napore dok nabavljaju granate od neevropskih dobavljača.

Češki predsednik Petr Pavel rekao je u februaru da je Prag identifikovao 500.000 artiljerijskih granata od 155 mm i 300.000 granata od 122 mm van Evropske unije koji bi mogli da budu poslati u Ukrajinu ako se obezbede neophodna sredstva.

Ubrzo nakon ove objave, preko deset zemalja pridružilo se misiji, dajući milione dolara. Pavelova vlada je do sada uspela da prikupi podršku skoro 20 drugih saveznika, Kanade, Nemačke, Francuske, Norveške, Holandije i Belgije.

Govoreći na sastanku Kontakt grupe za odbranu Ukrajine 19. marta u Ramštajnu u Nemačkoj, nemački ministar odbrane Borius Pistorijus rekao je da će Berlin platiti 180.000 granata. Zvaničnici odbrane u Berlinu odbili su da stave cenu na obavezu.

Neki od najnovijih članica koje su se pridružile su Švedska i Portugal, koje su 14. marta saopštile da su doprinele naporima sa 32,6 miliona dolara, odnosno 108,6 miliona dolara.

Prema nedavnom izveštaju Wall Street Journal, Česi su označili dodatnih 700.000 granata koje bi eventualno mogle da se kupe za ukrajinske trupe. Time bi ukupna kupovina bila 1,5 miliona granata, po ceni od 3,3 milijarde dolara, piše list.

Stručnjaci su odredili prednost Rusije u vatrenoj moći na 5:1 u odnosu na Ukrajinu, pri čemu ruske snage ispaljuju čak 10.000 granata dnevno, u poređenju sa 2.000 koje su imale Ukrajina.

Ostaju pitanja o tome koliko brzo bi inicijativa predvođena Češkom mogla da donese novu municiju vojnicima na liniji fronta u Ukrajini. Češki savetnik za nacionalnu bezbednost Tomaš Pojar rekao je da bi prve granate mogle da budu isporučene do juna.

Zvaničnici u Pragu su jasno stavili do znanja da su spremni da pregovaraju sa skoro svakim dobavljačem iz treće zemlje koji bi mogao da se obaveže da će dati doprinos masovnoj kupovini, sa nekoliko izuzetaka, uključujući Severnu Koreju.

Lideri u Francuskoj, koji su se u početku plašili kupovine iz inostranstva, osvrnuli su se na ovu temu. „Češka inicijativa je izuzetno korisna, mi je podržavamo i učestvovaćemo u njoj“, rekao je predsednik Emanuel Makron u Pragu 5. marta posle sastanka sa češkim kolegom. „Sastoji se od traženja municije svuda gde je dostupna i kompatibilna je sa opremom koju smo isporučili.”

Nemački list Bild izvestio je ovog meseca da neke od trećih zemalja iz kojih je Prag uspeo da nabavi runde uključuju Južnu Koreju, Južnu Afriku i Tursku.

U zajedničkom članku objavljenom 16. marta na češkom sajtu Denik, ministri spoljnih poslova Poljske i Češke su napisali da „ovo nije vreme da budete izbirljivi… Ukrajini su sada potrebne ove rakete. Na liniji fronta nije važno odakle dolaze.”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *