Не видите сваки дан америчке и руске ратне бродове како тренирају раме уз раме. У ствари, то је готово незапамћено у протекле три године откако је Русија напала Украјину и суочила се са дипломатском изолацијом од САД и већег дела Европе. Али Индонезија мења игру.
Ривали последњих година, али не ове недеље, јер се ратни бродови из Русије, Кине, САД, Индије, Аустралије, Индонезије, Сингапура и других окупљају за вежбу Комодо 2025 (Komodo 2025). Прави фокус? Ретко учешће САД и Русије. Вашингтон шаље разарач класе Arleigh Burke USS Dewey, док Русија распоређује корвете Резки и Херој Руске Федерације Алдар Циденжапов, заједно са средњим поморским танкером Печенга.
Мултилатерална поморска вежба Комодо 2025, одржава се од 15. до 22. фебруара на Балију у Индонезији. Ова двогодишња вежба, коју организује Индонежанска морнарица, фокусира се на неборбене операције са нагласком на хуманитарну помоћ и реаговање на катастрофе.
Суштина вежби Комодо лежи у јачању мултилатералне поморске сарадње и интероперабилности међу морнарицама у азијско-пацифичком региону. Активности су осмишљене да ојачају односе и сарадњу у нератним сценаријима, посебно у управљању катастрофама и хуманитарној помоћи. Тема овогодишње вежбе је „Поморско партнерство за мир и стабилност“.
Вежба укључује различите компоненте као што су форум за размену официра, билатерални састанци између морнаричких снага, међународни симпозијум о поморској безбедности, изложбу одбране и културне параде. Постоји и иницијатива за очување животне средине која укључује активности као што су садња мангрова и пуштање младунчади корњача, са циљем превенције абразије на обали и подизања еколошке свести.Тактички, фокус је на неборбеним операцијама. Ово укључује симулиране сценарије за спасавање на мору и одговоре на хуманитарне ванредне ситуације као што су природне катастрофе. Вежбе су структурисане тако да побољшају координацију и ефикасност хуманитарних операција, поморске безбедности и напора за помоћ у катастрофама.
Правила током вежбе дају приоритет безбедности, сарадњи и размени најбољих пракси међу морнарицама које учествују. Активности се спроводе на начин који промовише мир, међусобно разумевање и регионалну стабилност. Јак је нагласак на неборбеном ангажовању, где употреба војне силе није фокус, већ координација и заједничке оперативне способности у мирним контекстима као што је реаговање на катастрофе.
Овогодишња Комодо вежба се истиче јер окупља морнарице из земаља са различитим геополитичким ставовима, показујући посвећеност поморској безбедности и хуманитарним напорима упркос глобалним тензијама. Учешће тако широког спектра нација наглашава циљ вежбе да се подстакне добра воља и кооперативна поморска безбедност у индо-пацифичком региону.
Сваки брод одражава поморску стратегију своје земље: САД имају за циљ глобалну пројекцију моћи са свестраним, високотехнолошким разарачима, док се Русија фокусира на обезбеђење својих огромних обалних подручја специјализованим, исплативим корветама.