КИНЕСКИ МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА КРИТИКУЈЕ РАСПОРЕЂИВАЊЕ АМЕРИЧКИХ РАКЕТА НА ФИЛИПИНИМА

Кинески министар спољних послова рекао је да америчко распоређивање ракета средњег домета на Филипинима „подрива регионални мир и стабилност“, док тензије и даље тињају у Јужном кинеском мору.

У разговору са јужнокорејским министром спољних послова Чо Тае-јулом у суботу у Њујорку, kako je пренео Reuters, Ванг Ји је рекао да распоређивање ракетног система Typhon, који може бити опремљен крстарећим ракетама које могу да погоде кинеске циљеве, „није у интересу земаља региона“.

Америчка војска је у априлу распоредила копнени ракетни систем Typhon на северу Филипина, уочи војних вежби Balikatan са филипинским снагама, а затим га оставила на месту након завршетка вежби у мају. До распоређивања је дошло усред растућих тензија око делова жестоко оспораваног Јужног кинеског мора, у којима су се сукобиле филипинска и кинеска обалска стража због спорних карактеристика на острвима Спратли.

Систем Typhon, који је наводно распоређен у Лаоагу у северном Лузону, окренут према Јужном кинеском мору, може да испаљује ракете Standard SM-6 и Tomahawk. Потоњи имају домет од 1.600 километара, способни да погоде циљеве у континенталној Кини.

Наставак распоређивања лансера пројектила само је последње поступно продубљивање безбедносне сарадње са САД председника Фердинанда Маркоса млађег, што је био и одговор и подстицај растућој поморској самопоузданости Кине у Јужном кинеском мору. Од ступања на дужност средином 2022. године, Маркосова администрација је покренула заједничке поморске патроле са САД и другим партнерима и проширила приступ америчке војске филипинским војним објектима у складу са Споразумом о побољшаној одбрамбеној сарадњи из 2014. године.

Кина је последњих месеци више пута протестовала због распоређивања путем бројних канала, наводећи да би то могло да има дестабилизујући ефекат на регион. Портпарол Министарства спољних послова Лин Ђиан рекао је на брифингу за новинаре 19. септембра да распоређивање „озбиљно угрожава безбедност земаља региона и појачава геополитичку конфронтацију“.

Упркос томе што је филипински званичник изјавио да ће систем бити уклоњен до краја овог месеца, амерички и филипински безбедносни званичници су од тада наводно одлучили да систем задрже најмање до вежбе Баликатан следеће године. Reuters је такође 20. септембра известио да две земље намеравају да задрже систем на северу Филипина на неодређено време.

Ако ће икада бити повучен, то је зато што је циљ постигнут и може се вратити (вратити) након свих поправки или би изградња била обављена“, рекао је високи званичник владе. Званичник је такође рекао Reuters да САД и Филипини тестирају изводљивост употребе копнених ракета у Лузону у случају сукоба, вероватно са Кином.

Званичник је додао да би то могло да функционише као драгоцено средство одвраћања од Кине. „Желимо да им пружимо бесане ноћи“, рекао је званичник.

Крајем прошле недеље, кинески државни медијски таблоид Global Times објавио је чланак понављајући, на типично живописан начин, тврдње Пекинга да би ракетни систем могао само да повећа тензије са Кином.

Управо сада“, наводи се, „Филипини верују да им САД нуде слаткише, али оно што САД заправо пружају је токсично, трујући односе Филипина са Кином и другим земљама у региону, као и подривање регионалног мира“.

Иако се може тврдити да Филипини могу само да изгубе од будућег сукоба између САД и Кине, и да учешће САД у једначини Јужног кинеског мора компликује спорове, филипински званичници могу с правом истаћи да ако је Кина заиста била заинтересована за мир , предузела би сопствене кораке да стабилизује ситуацију у региону.

Пре него што почну да говоре, зашто не дају пример?” Секретар одбране Гилберто Теодоро млађи рекао је новинарима прошле недеље. „Уништите њихов нуклеарни арсенал, уклоните све њихове могућности балистичких пројектила, изађите из Западног Филипинског мора и напустите гребен Мисцхиеф. Мислим, не бацајте камење када живите у стакленој кући.”

Један коментар на “КИНЕСКИ МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА КРИТИКУЈЕ РАСПОРЕЂИВАЊЕ АМЕРИЧКИХ РАКЕТА НА ФИЛИПИНИМА

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *