Кина је развила прототип нуклеарног реактора на копну за велике ратне бродове, показују нове анализе сателитских снимака и докумената кинеске владе. Истраживање Института Мидлбери у Калифорнији открива да Кина активно ради на нуклеарном погонском систему за носач авиона. Сједињене Државе и даље лидер на том пољу, али ово је значајан пробој за Кину.
Кинеска морнарица, највећа на свету по броју пловила, брзо се модернизује. Институт за међународне студије у Калифорнији открио је да Кина активно ради на нуклеарном погонском систему за носач авиона. Ово представља значајан корак напред ка првом кинеском нуклеарно покретаном носачу авиона. Већ неколико година постоје спекулације о кинеским плановима за изградњу нуклеарног носача авиона. Истраживање сугерише да би додавање нуклеарних носача побољшало кинеске глобалне оперативне могућности. Нуклеарни носачи авиона пружају продужени оперативни домет, јер не захтевају често допуњавање горива, а њихова велика енергетска снага омогућава коришћење напредних система и дужи боравак на мору.
Тренутно, само САД и Француска имају нуклеарне носаче авиона у својим флотама, при чему америчка морнарица поседује 11 таквих бродова. Ово омогућава САД да одржавају стално глобално присуство на морима, посебно у Индо-Пацифику. Ипак, нуклеарни носачи авиона у морнарици Кине значи и велики технолошки и војни пробој.