Лука Чанчај (Puerto de Chancay) је мега-лука која се тренутно гради у Перуу, близу града Чанчај, око 80 километара северно од Лиме, главног града Перуа. Пројекат је део шире иницијативе „Један појас, један пут“, коју Кина спроводи ради унапређења глобалних трговинских рута. Иако је реч о економском пројекту, Сједињене Државе не гледају благонаклоно на њега. САД се очигледно придржавају Монроове доктрине.
ПРОЈЕКАТ ВРЕДАН 2.6 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Локација луке Чанчај је стратешки важна за успостављање трговинских веза између Јужне Америке и Азије, посебно Кине. Нова лука ће растеретити преоптерећену Лимску луку Калао. Американци сматрају да је и ова изградња, као и цела иницијатива „Један појас, један пут“, заправо крије идеја «прво економија, онда војска“. Другим речима, САД верују да се под плаштом економије, подижу војни објекти, те да ће убудуће путем овог појаса пројектовати кинеска војна моћ.
The Telegraph се саосећа са локалцима, који свакодневно слушају експлозије док трају минирања током радова на новој луци. „Шта је са старих и беба? Има и прашине. Права патња“, казао је уметник који поседује кућу са погледом на луку. Еван Елис, професор са америчког Института за стратршке студије, указује на могућност да би лука Чанчај у Перуу могла послужити кинеској морнарици за подршку операцијама против западне обале Сједињених Држава у случају сукоба са САД.
Лука Чанчај ће омогућити знатно бржи и ефикаснији транспорт робе, смањујући време путовања за те важне ресурсе. Једна од главних предности овог пројекта је што ће заобилазити дужи пут преко Атлантика и Панамског канала, што ће скратити време испоруке за неколико недеља. Овај пројекат представља важну компоненту у даљем јачању трговинских веза између Кине и Латинске Америке, пише The Telegraph.
Монроова доктрина је спољнополитички принцип који је формулисао амерички председник Џејмс Монро 1823. године. Ова доктрина је постала кључна за америчку политику према земљама Латинске Америке и Европи у 19. и 20. веку. Основна идеја доктрине била је заштита нових независних држава у Латинској Америци од поновног колонијалног утицаја европских сила. Другим речима, Јужна Америка је “двориште” Сједињених Држава. Стране силе не би смеле да пројкетују своју моћ на овој територији.