Luka Čančaj (Puerto de Chancay) je mega-luka koja se trenutno gradi u Peruu, blizu grada Čančaj, oko 80 kilometara severno od Lime, glavnog grada Perua. Projekat je deo šire inicijative „Jedan pojas, jedan put“, koju Kina sprovodi radi unapređenja globalnih trgovinskih ruta. Iako je reč o ekonomskom projektu, Sjedinjene Države ne gledaju blagonaklono na njega. SAD se očigledno pridržavaju Monroove doktrine.
PROJEKAT VREDAN 2.6 MILIJARDI DOLARA
Lokacija luke Čančaj je strateški važna za uspostavljanje trgovinskih veza između Južne Amerike i Azije, posebno Kine. Nova luka će rasteretiti preopterećenu Limsku luku Kalao. Amerikanci smatraju da je i ova izgradnja, kao i cela inicijativa „Jedan pojas, jedan put“, zapravo krije ideja «prvo ekonomija, onda vojska“. Drugim rečima, SAD veruju da se pod plaštom ekonomije, podižu vojni objekti, te da će ubuduće putem ovog pojasa projektovati kineska vojna moć.
The Telegraph se saoseća sa lokalcima, koji svakodnevno slušaju eksplozije dok traju miniranja tokom radova na novoj luci. „Šta je sa starih i beba? Ima i prašine. Prava patnja“, kazao je umetnik koji poseduje kuću sa pogledom na luku. Evan Elis, profesor sa američkog Instituta za stratrške studije, ukazuje na mogućnost da bi luka Čančaj u Peruu mogla poslužiti kineskoj mornarici za podršku operacijama protiv zapadne obale Sjedinjenih Država u slučaju sukoba sa SAD.
Luka Čančaj je namenjena za civilne svrhe i igraće važnu ulogu u integraciji ekonomija Kine i Latinske Amerike. Projekat će olakšati transport sirovina kao što su kukuruz, soja, bakar i litijum iz zemalja poput Argentine, Kolumbije sa Kinom.
Luka Čančaj će omogućiti znatno brži i efikasniji transport robe, smanjujući vreme putovanja za te važne resurse. Jedna od glavnih prednosti ovog projekta je što će zaobilaziti duži put preko Atlantika i Panamskog kanala, što će skratiti vreme isporuke za nekoliko nedelja. Ovaj projekat predstavlja važnu komponentu u daljem jačanju trgovinskih veza između Kine i Latinske Amerike, piše The Telegraph.
Monroova doktrina je spoljnopolitički princip koji je formulisao američki predsednik Džejms Monro 1823. godine. Ova doktrina je postala ključna za američku politiku prema zemljama Latinske Amerike i Evropi u 19. i 20. veku. Osnovna ideja doktrine bila je zaštita novih nezavisnih država u Latinskoj Americi od ponovnog kolonijalnog uticaja evropskih sila. Drugim rečima, Južna Amerika je “dvorište” Sjedinjenih Država. Strane sile ne bi smele da projketuju svoju moć na ovoj teritoriji.