Кина мора заузети тајванске луке за успех инвазије, морске мине су најбоља одбрана

Кини су потребне луке Тајвана за заузимање острва. Искрцавања на плажу могу бити погубна. Студија Иана Истона из 2021. је поново актуелна.

Ако се Кина одлучи за инвазију на Тајван, већина њених копнених снага биће принуђена да се искрца управо у лукама. Искрцавање на плажама је знатно мање ефикасно: оне нису прилагођене за истовар великог транспорта и веома су рањиве. Чак и оне које су погодне за искрцавање су добро обезбеђење ватреном заштитом и минама.

Чак и појава нових кинеских понтонских десантних баржи вероватно неће битно побољшати могућности искрцавања на 14 погодних плажа Тајвана. Зато се верује да успех инвазије зависи од тога да ли кинеске снаге могу да заузму и задрже велике лучке терминале. Пет је кључних лука које фигурирају као највероватније при које ће Кина покушати да заузме.

Полагање морских мина је најефикаснији начин заштите острва. Мине имају предност јер су релативно јефтине и тешко се детектују. Ипак, постоји више проблема са којима се Тајван суочава у случају да се фокусира искључиво на овај вид заштите. Пре свега, Тајван има само 4 минополагача класе Min Jiang. То није довољно за брзо постављање минских заграда код свих пет лука — нарочито под ватром непријатеља. Чак и да Тајван постави већ број мина, он то мора учинити тек са почетком ратног сукоба. За такав посао ће имати јако мало времена. Раније није могуће минирање јер се мореузом врши трговина. Она је од суштинске важности за Острво, а превентивно минирање се може посматрати и као провокација на коју би Кина одговорила.

Истон пише да би и друге тајванске ратне и чак цивилне бродове могло мобилисати за постављање мина. Ипак, чак и та нова снага можда не би била довољна јер би се луке минирале под ватром и нападом. Констатује се да би САД могле својим стелт авионима или подморницама да изврше полагање мина, али се доводи у питање количина тих мина и политичка воља САД. Закључак је да би Кина била спремна и за велике губитке са циљем да заузме Тајван. Крис О’Флаерти, пензионисани капетан британске морнарице, сматра да минирање мора бити такво да елиминише флоту. Не само да јој нанесе велика разарања.

Један коментар на “Кина мора заузети тајванске луке за успех инвазије, морске мине су најбоља одбрана

  1. heheheehhe

    sta bre Kina da zauzme

    pre neki dan ih Filipini rasterali kano soko tice gugutke

    mozda bi mister Goran, koji zivi i radi u Americi, mogao da nam iz prve ruke napise nesto o Tramponjinim merama kojima se ogranicava izvoz IT u Kinu, npr. ima informacija da je nVidia izgubila ogroman novac na berzi, da im je zabranjen izvoz cipova za graficke, da su izvezli neku osiromasenu verziju ali da je to oznaceno kao nacionalna izdaja… itd

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *