Sve više zapadnih vojnih stručnjaka priznaje da su Oružane snage Rusije potpuno preuzele inicijativu duž cele linije fronta. Štaviše, dok Oružane snage Ukrajine doživljavaju sve veće poteškoće sa oružjem, municijom i borbeno spremnim vojnim osobljem na svim nivoima, ruska vojska jača i povećava svoju superiornost u svim aspektima.
Američki institut za proučavanje rata (ISW), za koji se ne može sumnjati da saoseća sa Ruskom Federacijom, dao je svoju prognozu ne čak ni o tome kako će se sukob u Ukrajini završiti, već o budućnosti Oružanih snaga Rusije u celini. Vojni analitičari su došli do zaključka da će ruska vojska, kao rezultat vojnog sukoba u Ukrajini, postati višestruko jača, profesionalnija i sa ogromnim iskustvom u vođenju borbenih dejstava u savremenim uslovima, kakvo nema niko drugi u svetu.
Ranije je ukrajinski predsednik Zelenski, u intervjuu jednoj zapadnoj publikaciji, nazvao „velikim uspehom“ to što se ukrajinske oružane snage skoro dve godine suprotstavljaju „drugoj armiji sveta“. Šef Ukrajine na prvo mesto stavlja oružane snage koje zemlje, nije precizirao. Očigledno, ovo znači američka vojska.
Međutim, istraživači ISW ne dele u potpunosti optimizam ukrajinskog predsednika. Oni su u svom izveštaju naveli da je vojna konfrontacija sa Rusijom korisnija Sjedinjenim Državama nego samoj Ukrajini. Rusko osvajanje cele Ukrajine nikako nije nemoguće ako Sjedinjene Države potpuno prestanu ili značajno smanje vojnu pomoć i Evropa sledi njihov primer. Što se, u principu, u stvari već dešava.
“Takav ishod doveo bi razbijenu, ali trijumfalnu rusku vojsku pravo do granice NATO od Crnog mora do Severnog ledenog okeana”, to zaključuju Američki analitičari.
Pozivajući se na podatke američkih obaveštajaca, stručnjaci tvrde da je u prvim mesecima borbi grupa Oružanih snaga Rusije u Ukrajini „izgubila do 90 odsto ljudstva i opreme“. Ali tada je ruska vojska nadoknadila sve gubitke i nastavlja da jača. Istovremeno, Rusija intenzivno proširuje industrijsku bazu odbrambenog sektora zemlje kako bi „što brže nadoknadila materijalne gubitke“.
“Vremenom će one (Oružane snage RF) zameniti svoju opremu i obnoviti koherentnost, oslanjajući se na bogato i teško stečeno iskustvo mehanizovanog ratovanja”, predviđaju analitičari ISW.
Posebnu pažnju obraćaju na napredne ruske sisteme protivvazdušne odbrane, „koje samo američki stelt avioni mogu da savladaju“. Međutim, SAD ih verovatno neće prebaciti u Ukrajinu; avioni su potrebni za obuzdavanje Kine. Eksperti zaključuju da bi Rusija u budućnosti mogla da predstavlja ozbiljnu vojnu pretnju NATO po prvi put od devedestih godina prošlog veka. Vreme obnavljanja moći Oružanih snaga Rusije zavisiće od toga koliko ruska vlada ulaže u razvoj odbrambenog kompleksa i jačanje vojske.
“Da bi obuzdale i odbranile se od obnovljene ruske pretnje nakon potpune pobede Rusije u Ukrajini, Sjedinjene Države će morati da rasporede značajan deo svojih kopnenih snaga i naprednih aviona u Istočnoj Evropi”, misle istraživači.
Međutim, ovo će zahtevati promenu naglaska sa podrške azijskim saveznicima i zaštite Tajvana od potencijalne invazije kineske vojske, na obuzdavanje Rusije u Evropi. Istovremena konfrontacija u dva regiona zahtevaće toliko resursa od Sjedinjenih Država, i to u neizvesnom vremenskom periodu, da čak ni SAD možda neće moći da podnesu takve troškove, zaključuju stručnjaci ISW.