КАКО ЈЕ ПАО АСАД – ИСПЛИВАЛЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Руски извори су дошли до информација од сиријске обавештајне службе у вези са последњим данима владавине Башара Асада. Асад је био у Москви непосредно пре дешавања која ће означити крај његове владавине. Асад тражио гаранције за испоруке из Ирана, које Москва није могла да пружи. Москва инсистирала на преговорима са Турском, Асад то одбио. Након тога није било повратка назад, а Путин није желео више да се састаје са бившим лидером Сирије.

Појавиле су се информације које би донекле могле да расветле околности током последњих дана владавине Башара Асада. Руски извори се позивају на бивше сиријске обавештајне структуре. Утисак који је формиран, је да је некомпетентна Асадова свита, заједно са њим, довела земљу до пропасти. Текст описује ситуацију у Сирији, са фокусом на односе између Башара ел-Асада, Русије, Ирана и Турске. Нарочито на релацији Дамаск-Анкара.

Башар ел-Асад крајем новембра посетио је Москву, али је два дана чекао на састанак с Путином. Састанак је трајао само сат времена, а званичних изјава није било. Очигледно Путин није био задовољан резултатима, па је захтевао да се не излази са званичним саопштењима. Асад је тражио од Русије да обезбеди заштиту редовних иранских испорука у Сирију. Русија није дала никакве гаранције. Касније су израелски борбени авиони пресрели ирански војни авион у Сирији и вратили га у Иран. Асад је одбио било какав дијалог са Ердоганом, иако је руска страна саветовала да се започну преговори. Асад је инсистирао на повлачењу турских трупа из Сирије, што је довело до прекида посредовања од стране Турске почетком децембра.

Погоршање односа с Русијом

Асад је упутио молбу руском председнику да обезбеди сигурност за иранске летове у Сирију. Додатно, подршка би укључивала ангажовање руских снага у Сирији. Верује се да је Путин звао начелника Генералштаба и обећао помоћ, али из простог разлога целисходности нико није желео да даје гаранције. Американци су претили да ће оборити иранске авионе. Након отказивања посредовања, Путин је престао да одговара на Асадове позиве, што указује на погоршање односа између Русије и Сирије.

Тврди се да су Иранци послали војни авион са одређеним средствима. Међутим, у сиријском ваздушном простору су га два израелска ловца пресрела и наредила да се авион врати у Иран. Главни проблем је био у томе што је сам Асад одбио да се састане са Ердоганом. Верује се да је сиријски председник чак имао и подршку арапских земаља. Асад је инсистирао на повлачењу турских трупа, док је руска страна саветовала претходно сиријско руководство да организује преговоре. Петог децембра Турци су прекинули посредовање, а руски председник је престао да одговара на Асадове позиве. Догађаји који су уследили су познати јавности.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *