Приредио: Данко Боројевић
Шта ако Израел коначно одлучи да узврати ударац? Шта ако одлучи да искористи ову прилику да коначно бомбардује цењени ирански програм нуклеарног оружја?
Иран је направио свој најбољи удар (или веома значајан) на Израел са преко 100 балистичких пројектила, крстарећих ракета и преко 100 дронова, укупно преко 300 ваздухопловнох објеката у ваздушним нападима из много различитих страна и праваца.
Шта ако Израел коначно одлучи да узврати ударац? Шта ако одлучи да искористи ову прилику да коначно бомбардује цењени ирански програм нуклеарног оружја?
Такав сценарио се игра годинама, али ево једне верзије како би то могло да изгледа.
Неколико “квартета” стелт борбених авиона F-35 могло би летети одвојеним рутама ка локацијама широм огромне Исламске Републике Иран, од којих су неке удаљене чак 1.200 миља од јеврејске државе.
Неки од авиона би могли да лете дуж границе између Сирије и Турске (упркос противљењу тих земаља), а затим да прелете Ирак (који би се такође противио). Други авиони би могли да лете кроз саудијски ваздушни простор (нејасно да ли би то било уз тихи договор или противљење) и Персијски залив.
ГЛАВНИ ЦИЉ БИ БИО ЕЛИМИСАЊЕ ИРАНСКЕ ПВО
Они би могли да стигну истовремено или у таласима (као што је Иран урадио преко ноћи између суботе и недеље) како би прво елиминисали ваздушну одбрану ајатолаха на десетинама иранских нуклеарних локација, пажљиво одабране од стране обавештајних служби Мосада и израелске војске.
Њихов посао би био да елиминишу озбиљан ирански штит противваздушне одбране, много софистициранији одбрамбени систем од било чега што поседују Либан, Сирија или Хамас.
Без обзира на то да ли су F-35 долазили унисоно или у таласима, скоро сигурно би постојао посебан талас за израелске орлове F-15, F-16 борбене соколове и тешко оптерећене F-35 који носе америчке GBU-72 бомбе од 5.000 фунти (2268 kg) . Бомбе од 2.000 фунти (907 kg) и мање се такође могу користити за разне циљеве.
Можда ће бити чак и додатних таласа који ће помоћи у продирању дубоко у земљу како би се уништила највећа иранска нуклеарна постројења у Фордоу и Натанзу.
Израелска војска би такође потенцијално могао да користи значајан број сопствених балистичких пројектила земља-земља, као и дронове за прикупљање обавештајних података и напад.
У Фордоу главна комора је закопана око 80 метара под земљом, на дубини коју би само бомбе од 30.000 фунти (13608 кг) „bunker buster“ у америчком арсеналу могле одмах да униште.Али чак и под Трамповом администрацијом, САД су увек одбијале да обезбеде Израелу такве бомбе.
Међутим, није потребно потпуно елиминисати објекат да би га учинио бескорисним. Поновљена серија напада могла би да блокира приступ Техерана електричној енергији, затрпа његове улазе и излазе и одсече га од света.
Таква операција можда није бесплатна.
Иран би могао да успе да обори авионе.
Неки авиони можда неће успети да се врате због проблема са горивом, чак и ако би постојала нека сложена способност допуњавања горива у ваздуху или место за слетање на средини пута као део плана.
Са позитивне стране, упркос огромном броју ваздушних напада израелске војске у Либану, Сирији и Гази, који су наводно повремено укључивали и борбене авионе F-15 и F-16, Израел је изгубио само један F-16 почетком 2018. године никада није изгубио F-35.
Специјална снаге или агенти Мосада у Ирану који би помогли вишем циљу, могли би бити изгубљени трајно.
Постоје и додатни објекти на које би Израел могао да удари, као што је реактор тешке воде у Араку, фабрика за конверзију уранијума у близини Исфахана, истраживачки реактори у Бонабу, Рамсару и Техерану, и други објекти у којима је Иран кренуо напред у вези са питањима наоружавања – иако ови објекти би могли бити нижи приоритет јер су раније тачке у циклусу нуклеарног оружја.
Средином 2023. године такође је откривено да је обавештајна служба израелске војске формирала нову јединицу од десетина официра са једним циљем: прикупљање и процена обавештајних података како би се развила огромна циљна банка за напад на Иран далеко изван његовог нуклеарног програма.
Циљеви су били да укључе кључне изворе моћи за Корпус исламске револуционарне гарде (КИРГ) како би их бацили на колена на исти начин на који су обавештајци израелске војске годинама прикупљали обавештајне податке о огромном броју мета Хамаса и Хезболаха.
Израел можда неће предузети велики напад на иранска нуклеарна постројења.
Ако се то догоди, можда неће напасти много већу групу мета КИРГ.
Одржавање подршке САД и савезника је такође кључна вредност.
С друге стране, главни разлог да се Иран не напада годинама био је ударац који би Тел Авив могао да добије од Хезболаха, Хамаса и стотина дронова и балистичких пројектила.
Будући да се већина најгорих сценарија већ догодила – и још горе, укључујући Јемен за који се није сматрало да ће сигурно учествовати у теоретском већем рату као што је то био случај у тренутном веома стварном рату – чини се да их има много мање разлога за суздржавање у овом тренутку него било када у деценијама.
Na takvom scenariju Iran bi veoma verovatno poslao nuklearnu bojevu glavu, a ima i mnogo napredniji projektili da ih uspešno dostave do Izraela.
Сигурно би Иран седео скрштених руку. Да су ови толико моћни већ сад би ударили али реалност је другачија од маштарија. Ф35 пада сам од себе.