ЈУЖНА КОРЕЈА СЕ ИЗВИНИЛА ЗА СМРТ СВОЈИХ КОМАНДОСА ОБУЧАВАНИХ ДА УБИЈУ КИМ ИЛ СУНГА. ЈЕДИНИЦА СИЛМИДО УБИЈЕНА У ПОБУНИ

Министар Одбране Јужне Кореје Ким Јонг-хјун је 15. октобра изразио извињење у вези са трагичном судбином чланова јединице Силмидо, тајне групе командоса коју је седамдесетих Јужна Кореја обучавала за инфлитрацију у Северну Кореју. Група Силмидо је имала задатак да убије Ким Ил Сунга, тадашњег лидера Северне Кореје. Дошло је до побуне у јединици, командоси су кренули на свог председника те су ликвидирани.

Ово је први пут у више од пола века да је влада формално упутила извињење због “околности које под којим је дошло до смрти ових војника”. Извињење је упућено у Кимово име током церемоније отварања пројекта ископавања остатака четири члана јединице Силмидо који су тајно сахрањени после погубљења 1972. године.

„Нека они који су жртвовани током инцидента почивају у миру, и изражавам дубоко извињење и саучешће породица покојника за њихову патњу и тугу“, стоји у изјави.

Овај потез долази након извештаја из августа који указује да ће министар одбране Јужне Кореје формално извинити у наредним месецима за контроверзне тајне операције проведене током Хладног рата. Ипак, извињење, мада искрено, можда по Владу долази у добар час. Власт је одлучила да прекине ћутање у моменту када су тензије између две земље поново високе.

ЈЕДИНИЦА СИЛМИДО. ЗАДАТАК: УБИТИ КИМ ИЛ СУНГА

Јединица Силмидо основана је крајем 1960-их и састојала се од 31 командоса који су прошли обуку за инфилтрацију у Северну Кореју и заробљавање или убиство њеног лидера. Тада је владао Ким Ил Сунг, деда данашњег лидера Ким Џонг Уна. Међутим, у августу 1971. године, након лошег третмана, командоси су се побунили због тешких услова. Имали су лошу храну, због исцрпљености су неки командоси и умрли, а неки су стрељани због кршења дисциплине.

Њихова побуна кулминирала је насилним бекством са острва, током којег су убили чуваре, отели аутобус и побегли у Сеул. Циљ им је била председничка палата. Уследио је окршај са војном полицијом, у којем је већина командоса погинула. Неки су убијени а неки су починили самоубиство. Четворица преживелих одведена су погубљена.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *