Русија је започела увођење нове генерације тешких роботизованих платформи за урбана борбена дејства, а први представници тог правца су комплекс „Штурм“.
Русија је представила роботизоване верзије борбених платформи засновани на модификованим шасијама тенкова Т-72Б3 и Т-90. Ова борбена возила конструисана су тако да замене посаду у најопаснијим сегментима фронта и обезбеде подршку пешадији у условима урбаних борби, под тешком ватром непријатеља.„Штурм“ (јуриш) представља тешко роботизовано борбено средство са скраћеним топом Д-414 калибра 125 мм, ојачаним оклопом и способношћу да издржи више погодака противтенковским средствима. Отприлике, у платформу је интегрисано сво искуство борби у Украјини. Тамо су тешко оклопљени тенкови водили пробој у урбане средине. Ова борбена машина поседује скраћени топ, оштрицу за уклањање барикада и напредну оклопну заштиту. Предвиђена је способност да издржи до 15 директних погодака из ручних противтенковских бацача. Осим главног наоружања, на куполу се могу уградити бацачи пламена или други типови додатног оружја, што возилу даје флексибилност у урбаним сценаријима.
Системом се може управљати даљински у радијусу до три километра, али се задржава и опција ручног управљања уколико је то потребно. У склопу комплекса налази се и командно возило са ојачаном комуникационом опремом, које служи као покретни штаб за координацију више јединица на терену.
Посебна вредност „Штурма“ и је у систему управљања – једна команда са возила може истовремено контролисати цео вод борбених платформи. Таква способност отвара простор за тактику без директног излагања људства, што је кључно у модерном ратовању где доминирају дронови, ПВО-претње и заседе. Циљ је да се тенку дода и подршка у виду тешких оклопних транспортера и борбених возила пешадије.
Иако је развој ових система још у фази тестирања, њихово присуство на полигону указује да би до краја рата могли да буду тестирани и на бојном пољу у Украјини. Недавно смо писали о сличном кинеском развоју VU-T10.