Snage za samoodbranu Japana izvele su vežbe priobalnog iskrcavanja, vežbajući zauzimanje „udaljenih ostrva“. Ovo je saopštila pres služba Ministarstva odbrane Japana.
Japanska vojska je izvela operaciju da povrati kontrolu nad jednim od ostrva koje je „zauzeo“ neprijatelj. Tokom vežbe, jedinice Samoodbrane iskrcale su se na obalu ostrva, nakon čega su „gurnule neprijatelja“ dublje u teritoriju sa njihovim naknadnim uništavanjem. Iskrcavanje ljudstva na ostrvo izvršeno je korišćenjem amfibijskih vozila sa dva desantna broda, kao i gumenih čamaca na naduvavanje. Teška oprema je dopremljena anfibijskim jurišnim brodom.
Vežba je održana na ostrvu Tokunošima u prefekturi Kagošima u severnom delu ostrva Rjuku. Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane zemlje, scenario vežbe predviđao je „oslobađanje“ ostrva od kineskih oružanih snaga koje su ga zauzele. Prema pretpostavci Generalštaba japanske vojske, u slučaju japansko-kineskog sukoba, a sasvim je verovatno, da će mornarica Kine svakako zauzeti ostrvo Tokunošima.
Japanska vojska ne isključuje da će se vojne vežbe ovakve prirode održavati sve češće, jer se verovatnoća napada Kine, Severne Koreje i Rusije, kako i bez toga, navodno „svaki dan povećava“. Za 2023. godinu za vojne potrebe izdvojena je rekordna suma od 51 milijardu dolara. Istovremeno, japanska vojska traži još veća sredstva od vlade, jer izdvojena sredstva nisu dovoljna za kupovinu svega planiranog. Na primer, Snage za samoodbranu su bile prinuđene da odustanu od kupovine transportnih helikoptera Boeing CH-47 Chinook.
Za narednu, 2024. godinu, Ministarstvo odbrane Japana zatražilo je 53 milijarde dolara, što je apsolutni rekord u japanskoj istoriji.