ИЗРАЕЛСКО ВАЗДУХОПЛОВСТВО ЋЕ МОЖДА МОРАТИ ДВА ПУТА ДА РАЗМИСЛИ ПРЕ НАПАДА НА ХЕЗБОЛАХ

Много је написано о Хезболаховом огромном арсеналу пројектила и ракета земља-земља и разарању које би они могли да изазову против Израела. Недавни инцидент је, међутим, накратко ставио у центар пажње Хезболахову мање познату противваздушну одбрану.

Након што су израелске ваздухопловне снаге гађале локације Хезболаха јужно од либанског града Сидона, појавили су се снимци који наводно показују остатке ракете земља-ваздух иранске производње Sayyad-2. Израелска војска је саопштила да су циљане локације Хезболаха „представљале претњу израелским авионима“.

Израелски медији су известили да је снимак „очигледно први јавни доказ који сугерише да Хезболах има такве пројектиле“, како се раније тврдило. Хезболах је размењивао нападе на небу са Израелом од терористичког напада Хамаса 7. октобра, али се сугерише да би се израелско ваздухопловство суочило са много већом претњом над јужним Либаном него на небу Газе.

Sayyad-2 је противваздушна ракета средњег домета коју је Иран развио у великој мери реверзним инжењерингом америчке ракете RIM-66 Standard Missile SM-1, коју је Техеран набавио пре револуције 1979. године. Sayyad-2 има мањи домет од његових наследника. Најнапреднији, Sayyad-4B, који је Иран развио за свој систем противваздушне одбране Bavar-373, има процењени домет од 186 миља.

У октобру је водич који је именовао Хезболах гостујућим новинарима представио део ватрене моћи групе и наговестио да имају противваздушну одбрану дугог домета попут руског С-300. „Мислите да немамо С-300? рекао је. „Ако Иран има С-300, апсолутно ће Хезболах имати С-300″.

Нејасно је да ли је Иран покушао да пребаци Bavar-373, ирански домаћи еквивалент С-300, Хезболаху са својим пројектилима Sayyad 4/4B.

Хеболахове противваздушне одбрамбене способности су веома непрозирне“, рекао је за Business Inside Николас Бланфорд, нерезидентни виши сарадник у Атлантском савету и аутор књиге из 2011. године „Божји ратници: Унутар Хезболахове тридесетогодишње борбе против Израела“.Више се зна о другим системима у њиховом арсеналу од ПВО јер га Хезболах веома ретко користи”.

Ипак, ако Иран поседује или може да набави систем противваздушне одбране који одговара потребама Хезболаха, онда је сигурно претпоставити да ће га Хезболах вероватно имати“, рекао је Бланфорд.

Експерт Хезболаха је такође приметио да поседовање пројектила попут Sayyad-2 „сигурно подиже ниво претње“ за израелске авионе у поређењу са ракетама испаљеним из рамена. Он је такође истакао да је Израел „увек држао” да свако Хезболахово набављање напредних система противваздушне одбране представља „црвену линију”.

Израел је од 2013. године одржавао ваздушну кампању у Сирији циљајући иранске пошиљке оружја у Либан како би спречио Хезболах да набави врхунске системе. Интензивирао је ову кампању од напада Хамаса 7. октобра, што је вероватно отежало Ирану него икада да пребаци оружје Хезболаху преко Сирије. Током ове кампање, израелски авиони су избегавали и, повремено, уништавали сиријске противваздушне системе Тор и Панцир кратког и средњег домета које је продала Русија.

Откриће Sayyad-2 сугерише да је Иран пренео бар неке противваздушне ракете свом најцењенијем регионалном заступнику.

Пријављено је да Хезболах раније поседује противваздушне ракете Sayyad-2 , а израелски напад у петак је учврстио те тврдње“, рекао је Фреди Куеири, аналитичар глобалне безбедности за Блиски исток и северну Африку у компанији за обавештајне податке о ризику RANE, рекао је Б.И. „Сумњало се да је Хезболах користио Sayyad-2 да обори неке од израелских напредних беспилотних летелица Hermes 900 изнад Либана”.

„Хезболах се последњих неколико година хвалио да је унапредио своје противваздушне одбрамбене способности, а откриће Хезболаховог поседовања Sayyad-2 показује колико су добили напредне противваздушне системе“, рекао је Куеири.

Израел има искуство уништавања застрашујуће противваздушне одбране у Либану. Када је извршио инвазију на земљу 1982. године, покренуо је координисано, опсежно сузбијање непријатељске противваздушне одбрамбене операције против низа совјетских ракетних батерија земља-ваздух које је Сирија распоредила у долини Бека у Либану.

Операција Mole Cricket 19 уништила је сиријске ракете истовремено тестирајући нове израелске ловце F-15 и F-16 у ваздушној борби против сиријских ваздухопловних снага, где су оборена 82 сиријска авиона без сопствених губитка.

Иако је мало вероватно да ће Хезболах икада поставити тако велику мрежу противваздушних пројектила, неки од његових противваздушних система би ипак могли да утичу на израелске ваздушне операције изнад Либана.

Уопштено говорећи, мало је вероватно да ће ово одвратити израелско ваздухопловство од операције изнад Либана, али ће вероватно натерати Израелце да постану опрезнији усред промена тактике Хезболаха и њихових напреднијих способности, као што су да њихови борбени авиони лете на већим висинама или користе авионе као што су F-35“, рекао је Куеири.

„Израелско ваздухопловство је много напредније и може да заобиђе ову противваздушну одбрану, задржавајући своју огромну ваздушну супериорност, али би израелске беспилотне летелице и хеликоптери који делују изнад Либана могли бити у већој опасности, посебно ако израелска војска прошири своје операције у Либану”.

Куеири сумња да ће Иран пренети стратешке системе попут Bavar-373 у Либан.

Вероватније је да Иран пребацио одбрамбене системе средње величине и домета Хезболаху“, рекао је Куеири. „Веће противваздушне одбрамбене системе као што је Bavar-373 теже је пренети с обзиром на њихову величину, али и с обзиром на то да је географија Либана мала и Хезболах не би могао да их тамо правилно употребљава”.

Аналитичар RANE верује да би Иран, ако би распоредио Bavar-373 у региону, послао негде попут Сирије, иако процењује да је то у овом тренутку мало вероватно.

Откриће Sayyad-2 вероватно наговештава да је Иран био у стању да пренесе више сличних напредних одбрамбених система које ће Хезболах вероватно користити на прогресиван начин како сукоб ескалира или у случају ширег рата, посебно имајући у виду вероватно ограничене број који поседују”, рекао је Куеири.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *