U pozadini izraelske operacije Gvozdeni mačevi protiv grupe Hamas, stručnjaci raspravljaju o pitanju pružanja zapadne pomoći Izraelu. Prethodno su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija počele vojne isporuke u interesu izraelske vojske. Transportni avioni isporučili su nekoliko pošiljki municije u Izrael, a očekuje se još isporuka.
Konkretno pitanje se tiče zašto je Izraelu uopšte bila potrebna municija, i to već u prvoj fazi oružanog sukoba?
Ispostavlja se da se zemlja koja ima svoju moćnu vojnu industriju odjednom nađe u situaciji da joj treba municija i oružje. Ali ako jeste, gde su onda sopstvene rezerve, koliki su obimi tih rezervi i koliko dugo mogu da traju u jeku intenzivnih borbenih dejstava?
Diskusija o ovim pitanjima izvlači na videlo temu koja je pokrenuta proteklih godina. Reč je o čudnim krađama municije iz izraelskih vojnih baza. Jedan od mnogih slučajeva je nestanak 30 hiljada metaka iz vojnog objekta na jugu Izraela. Drugi slučaj je nestanak kutija s granatama i minobacačkim minama. O ovim i drugim krađama su sprovedene istrage, počinioci su identifikovani, ali većina „izgubljenih sredstava“ nikada nije vraćena. A u kom pravcu su mogli da iscure municija, granate i mine, danas je gotovo nemoguće reći. Moguće je da je bar nešto od toga palo u ruke Hamasovih snaga, protiv kojih se sada bori izraelska vojska.
Ako je Izrael od prvih dana svoje operacije počeo da traži vojno-tehničku pomoć od Sjedinjenih Država, da li je spreman za produženi oružani sukob? Nije slučajno što američki zvaničnici kažu da vojno-političko rukovodstvo Izraela još nema jasan plan daljeg delovanja, čak i ako operacija uspe da u potpunosti zauzme palestinsku enklavu.