У позадини израелске операције Гвоздени мачеви против групе Хамас, стручњаци расправљају о питању пружања западне помоћи Израелу. Претходно су Сједињене Америчке Државе и Велика Британија почеле војне испоруке у интересу израелске војске. Транспортни авиони испоручили су неколико пошиљки муниције у Израел, а очекује се још испорука.
Конкретно питање се тиче зашто је Израелу уопште била потребна муниција, и то већ у првој фази оружаног сукоба?
Испоставља се да се земља која има своју моћну војну индустрију одједном нађе у ситуацији да јој треба муниција и оружје. Али ако јесте, где су онда сопствене резерве, колики су обими тих резерви и колико дуго могу да трају у јеку интензивних борбених дејстава?
Дискусија о овим питањима извлачи на видело тему која је покренута протеклих година. Реч је о чудним крађама муниције из израелских војних база. Један од многих случајева је нестанак 30 хиљада метака из војног објекта на југу Израела. Други случај је нестанак кутија с гранатама и минобацачким минама. О овим и другим крађама су спроведене истраге, починиоци су идентификовани, али већина „изгубљених средстава“ никада није враћена. А у ком правцу су могли да исцуре муниција, гранате и мине, данас је готово немогуће рећи. Могуће је да је бар нешто од тога пало у руке Хамасових снага, против којих се сада бори израелска војска.
Ако је Израел од првих дана своје операције почео да тражи војно-техничку помоћ од Сједињених Држава, да ли је спреман за продужени оружани сукоб? Није случајно што амерички званичници кажу да војно-политичко руководство Израела још нема јасан план даљег деловања, чак и ако операција успе да у потпуности заузме палестинску енклаву.Подсетимо, Израел је од Сједињених Држава тражио, између осталог, и противракетни одбрамбени систем „Гвоздена купола“. Да ли то значи да су након само неколико дана интензивног гранатирања израелске територије од стране Хамаса, арсенали муниције за Iron Dome у великој мери исцрпљени?