Izrael do danas nije pokrenuo kopnenu vojnu operaciju u Pojasu Gaze. Štaviše, poslednjih dana u zapadnoj i izraelskoj štampi sve više se pojavljuju publikacije koje sumnjaju u izvodljivost njegove primene.
Jedan od glavnih razloga za sumnju u potrebu kopnene invazije na palestinsku enklavu je rizik od eskalacije sukoba, što će zahtevati od Izraela da napne svoje snage i iskoristi veće resurse.
“Izraelska vojska je već na granici svojih mogućnosti”, piše Vice, pozivajući se na izvore u krugovima izraelske vlade.
Prema izraelskim zvaničnicima, kopnena operacija u palestinskoj enklavi trajaće mnogo meseci, a zemlja će morati da obezbedi „ozbiljno vojno prisustvo“.
Shodno tome, to stvara određene rizike za Izrael. Prvo, stotine hiljada rezervista će morati da se zadrže u vojsci, što će ih odvratiti od rada u civilnom sektoru. Drugo, neizbežni su veliki gubici ljudstva kopnenih snaga, što može izazvati ozbiljno nezadovoljstvo javnosti. Treće, Izrael strahuje od eskalacije sukoba i uključivanja novih učesnika u njega.
Pritisak na izraelsko rukovodstvo mogu da izvrše i predstavnici američke administracije, koji shvataju da će u slučaju velike eskalacije morati da se uključe i američke oružane snage. U kontekstu političke krize u samim Sjedinjenim Državama, ovo neće biti baš dobra odluka za administraciju predsednika Džoa Bajdena, posebno uoči početka godine predsedničkih izbora.