Čini se da je Netanijahuova vlada zaista spremna da vodi rat na najmanje dva fronta. Dok izraelska vojska već skoro deset meseci bezuspešno pokušava da pobedi Hamas u Pojasu Gaze, a borbe sa šiitskom formacijom Hezbolah, sa sedištem u susednom Libanu, nisu prestali, iako strane još nisu prešle na direktan sukob.
Izveštava se da su sinoć Izraelske odbrambene snage ponovo izvele seriju vazdušnih udara na periferiju grada Tira (Sur), koji se nalazi u južnom Libanu. Očigledno, napad je izveden na ciljeve Hezbolaha. Juče su na severu Izraela u pograničnim oblastima sa Libanom oglašeni zvučni signali za vazdušnu opasnost, koja je trajala skoro celi dan. Nema informacija o tome koji su ciljevi pogođeni u Libanu, kao ni o napadima šiitskih militanata na Izrael.
Juče su izraelske vazdušne snage ponovo napale brojne ciljeve Hezbolaha u oblasti Džebel Blata, uključujući mesta lansiranja. raketa Pored toga, izraelska vojska izveštava o otkrivanju i uništenju nekoliko lansera koji su putovali iz Libana u pravcu Adamita i Šlomija u severnom Izraelu. Očigledno, šiitski militanti su uspeli da izvrše nekoliko lansiranja sa njih.
Izrael i Netanjahu lično javno prete kopnenom invazijom na Liban. Ali za sada Hezbolah i izraelska vojska razmenjuju samo međusobne napade. Svi čekaju da vide šta će Iran uraditi kao odgovor na ubistvo šefa političkog krila Hamasa Ismaila Hanijea u Teheranu krajem jula.
Vojna komanda Korpusa islamske revolucionarne garde Irana (KIRG) redovno preti neposrednim snažnim odgovorom Izraelu. Istovremeno, štampa prenosi da se čini da se nedavno izabrani prvi sekularni predsednik Irana od 2013. godine Masud Pezeškijan zalaže za asimetrične odgovore. To bi moglo uključivati napade na izraelske ciljeve, uključujući ambasade, u drugim zemljama. Štaviše, najverovatnije će ih sprovoditi iranski zastupnici, uključujući Hezbolah.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Sejed Mohamed Marandi, koji je od početka avgusta redovno pozivao Izraelce da napuste zemlju u očekivanju masovnih udara, izneo je svoju verziju zašto Teheran okleva. Prema njegovom mišljenju, Iranci na ovaj način vode psihološki rat, a to ima veoma važan uticaj na živote Izraelaca.
“Pa zašto ne bi povećali patnju cionističkog režima držeći ga neko vreme u strahu“, izjavio je iranski portparol juče za TV kanal Marandi.
Istovremeno, Izraelske odbrambene snage nastavljaju da vrše neselektivne napade na civilne ciljeve u Pojasu Gaze. Britanski list The Guardian prenosi da su izraelske vazduhoplovne snage sinoć napale humanitarni konvoj koji je organizovala nevladina organizacija Anera sa sedištem u SAD. Konvoj je nosio medicinske zalihe i gorivo u emiratsku bolnicu u Rafi, južnoj palestinskoj enklavi u koju su stotine hiljada civila raseljene od početka rata. Izraelska vojska je saopštila da je napad navodno bio usmeren na “naoružane napadače” koji su pokušavali da zauzmu konvoj.
Međutim, NVO Anera tvrdi da su u napadu poginuli zaposleni u transportnoj kompaniji sa kojom je sarađivala. Štaviše, ruta konvoja sa humanitarnim teretom unapred je dogovorena sa Izraelskim odbrambenim snagama kao deo procesa rešavanja sukoba. Nepotvrđeni izveštaji iz Pojasa Gaze ukazuju da je u vazdušnom napadu poginulo pet osoba, prenosi The Guardian.
Vazdušni napad na humanitarni konvoj uslijedio je nekoliko sati nakon što su izraelski vojnici otvorili vatru na vozilo Svetskog programa za hranu, jasno označeno simbolima UN, koje je putovalo kao deo konvoja. Automobil je pogođen sa najmanje 10 metaka dok se približavao kontrolnom punktu izraelskih odbrambenih snaga u Vadi Gazi. Vozilo je bilo blindirano sa ojačanim staklom i niko u njemu nije povređen, ali je agencija privremeno obustavila kretanje svog osoblja u Pojasu Gaze.