ИЗРАЕЛЦИ НА ГРАНИЦИ СА ЛИБАНОМ ПОСЛЕ КАТАПУЛТА, ЛУКА И СТРЕЛЕ КОРИСТЕ И ПРАЋКЕ ПРОТИВ ХЕЗБОЛАХА

Као у време Давида и Голијата!

Свака књига или текст о асиметричном ратовању који је објављен од 2001. године почињао је мистском причом о Давиду и Голијату, као школском примеру асиметричног ратовања када је млади Давид однео победу над Голијатом, Филистејцем.

Давид и Голијат према Старом завету сукобили су се надомак Јерусалима.

Млади Давид, пастир супроставио се моћном и наоружаном Филистејцу. Млади пастир да би избегао борбу послужио се лукавством и обичном праћком погодио Голијата право у главу. Однос снага био је потпуно неуравнотежен, али је ипак слабији Давид победио.

У Библији је записано: ” тако помоћу праћке и камена, Давид је био јачи од Филистејца и обори га и одузме му живот, без мача у руци”. Овај двобој симболизовао је победу јунаштва над оружјем и ума над снагом. Од тога часа, верници постају свесни да ће уколико је ствар коју бране праведна и без обзира на средства којим располажу, моћи да савладају противнике.

Пошто је израелска пропагандна машинерија видела да се васколика јавност на друштвеним медијима примила на сцене када израелски војници у 21. веку у ери вештачке интелигенције, сателита и дронова користе катапулт, лук и стрелу на граници са Либаном као да су крсташки ратови, а сада у пропагандном смислу вратили смо се у библијска времена.

На новом снимку израелски војник у пуној борбеној опреми користи кожну праћку да би са њом бацали камење преко бетонског зида на либанску страну где се налазе борци Хезболаха.

Иначе идентична тип праћки су користили и Палеснтинци у две “Интифаде” камења и Ал Акса које су Израелцима створили велике главобоље да су морали да користе тенкове Магах 6Б и 7Ц у окршају са палестинцима који су бацали камење.

Према израелским медијима, израелска војска није смела да користи артиљерију за паљење вегетације у близини своје предње оперативне базе на либанској граници, па су одлучили да користе средњовековне методе како би отежали непријатељске нападе на њих.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *