Ситуација би могла ескалирати у регионални сукоб, који би потенцијално укључивао САД и Иран.
Израелски премијер Бењамин Нетањаху обећао је да ће војска наставити са бомбардовањем циљева Хезболаха у Либану на неодређено време, подрива напоре Сједињених Држава и савезника да обезбеде прекид ватре који би ублажио ризик од регионалног рата.
Ваздушни удари ће се наставити док се не остваре сви циљеви Израела, рекао је премијер у четвртак по доласку у Њујорк на годишњој Генералној скупштини Уједињених нација. Најхитнији од тих циљева је повратак становника северног Израела у њихове домове, рекао је он, а то ће вероватно бити постигнуто само ако Хезболах буде убеђен да престане да испаљује пројектиле преко границе.
„Неће бити прекида ватре“, објавио је министар спољних послова Израел Кац на мрежи Х, раније познатом као Твитер, док је министар одбране Јоав Галан рекао да је циљ оружаних снага да наставе „избацивање Хезболаха из равнотеже и продубљивање њиховог губитка“.
Чини се да су изјаве највиших израелских министара блокирале покушаје председника САД Џоа Бајдена и његовог француског колеге Емануела Макрона да обезбеде тронедељни прекид ватре.
САД, европске државе и арапске силе, укључујући Саудијску Арабију и Катар, позвале су на паузу у борбама касно у среду, након што је Израел наговестио да припрема могућу копнену инвазију на Либан. То би ризиковало да прерасте у регионални сукоб који би могао да повуче САД и Иран.
Амерички министар одбране Лојд Остин, говорећи у Лондону, рекао је новинарима у четвртак да би „још један рат пуног размера могао бити разоран и за Израел и за Либан“. Рекао је да је „дипломатско решење, а не војно решење, једини начин да се осигура да се расељени цивили са обе стране границе коначно могу вратити кућама“.
Израел и Хезболах размењују ракетну ватру од почетка рата у Гази пре скоро годину дана, а милитантна група је дуго говорила да ће наставити са нападима све док Израел настави своју офанзиву на Хамас. И Хезболах и Хамас подржава Иран, а САД их назива терористичким организацијама, иако се Хезболах сматра много моћнијим.
Понуда за прекид ватре у Либану долази док израелске снаге гађају циљеве у економски погођеној земљи четврти дан, укључујући и предграђе Бејрута. Више од 600 људи, укључујући најмање 50 деце, убијено је од понедељка, а десетине хиљада Либанаца напустило је југ земље.
Хезболах је испалио стотине ракета на север Израела као одговор — укључујући његов први покушај гађања Тел Авива — у најгорем насиљу између две стране од рата 2006. године.
Израелске одбрамбене снаге саопштиле су да су у четвртак убиле шефа Хезболахових ваздухопловних снага у ваздушном нападу на Бејрут, последњем у низу атентата на високе чланове те групе. Хезболах је касније потврдио смрт на свом Телеграм налогу.Израелски емитер Channel 12 јавио је да су високи званичници рекли да имају своје услове за прекид ватре на које лидер Хезболаха Хасан Насралах вероватно неће пристати. Израелски војни радио је у међувремену известио безбедносне званичнике које није идентификовао да је војсци потребно више времена да постигне свој циљ деградације Хезболахових способности.
Либански министар спољних послова Абдалах Бу Хабиб рекао је да је пола милиона људи расељено унутар земље због израелског бомбардовања.
Израел је у протеклој седмици значајно појачао ваздушне нападе. Војска је ударима убила важне команданте Хезболаха, а многи чланови су осакаћени у операцији у којој су експлодирале хиљаде пејџера и воки-токија. Хезболах и Иран за то су окривили Израел, који није ни потврдио ни негирао одговорност. Израел каже да је уништио значајан део Хезболаховог ракетног арсенала.
Један од Нетанијахуових крајње десничарских савезника, министар за националну безбедност Итамар Бен Гвир, запретио је да ће напустити владајућу коалицију ако се постигне трајно примирје у Либану. Такав потез би могао да сруши владу.
Политичка опозиција Израела такође је показала мало ентузијазма за предлог о прекиду ватре.
Нафтали Бенет, бивши премијер који ће вероватно изазвати Нетанијахуа на изборима, рекао је на Кс да није право време. „Ако Хезболах жели да ватра престане, може да положи оружје, да се демилитаризује и да се удаљи 15 километара од израелске границе“, рекао је он.
Опозициони лидер Јаир Лапид је у међувремену рекао да пауза не би требало да траје дуже од седам дана како би се спречило да Хезболах поврати своје војне основе.
Напори САД за дипломатским продором у циљу окончања борби у Гази више пута су пробијани. Домаћи критичари Нетањахуа оптужили су га да одлаже примирје због потребе да смири своје савезнике из крајње деснице у влади као што је Бен Гвир. Хамас је заузео сличну бескомпромисну линију, упркос уништењу већег дела својих војних способности.