Бајден и други амерички званичници рекли су да би удари на нуклеарна постројења били неефикасни и да би „регион гурнули у рат пуног размера“.
Израелски одговор на ирански ракетни напад почетком октобра неће бити напад на његова нуклеарна постројења, већ на војне базе и обавештајне локације Корпуса исламске револуционарне гарде (КИРГ), наводи се у извештају The New York Times од понедељка који се позива на званичнике.
У извештају се наводи, иако би Израел више волео да има подршку САД у свом одговору, Бајден и други амерички званичници су рекли да би удари на нуклеарна постројења били неефикасни и да би „регион гурнули у рат пуног размера“, наводи се у извештају. Међутим, нуклеарна постројења као мете могу доћи у обзир ако Иран ескалира сопственим нападима. И бивши и високи израелски званичници имају
The New York Times је такође известио да се званичници Пентагона питају да ли Израел припрема узвратни одговор само на Иран. У извештају се такође наводе бивши и садашњи високи израелски званичници који су признали сумње у то да ли Израел заиста може да нанесе штету иранским нуклеарним постројењима.
Иран је ове године већ два пута директно напао Израел, а први пут у априлу.
Упозорења на ескалацију
Амерички председник Џо Бајден је првобитно упозорио Израел након иранског удара раније овог месеца да одговор јеврејске државе треба да буде „пропорционалан“. Амерички министар одбране Лојд Остин рекао је свом израелском колеги Јоаву Галанту да Израел треба да избегава све кораке који би довели до ескалације тензија у Ирану. Иран је током година повећавао производњу уранијума који би му, према проценама, омогућио да направи бомбу.Извештај The New York Times такође тврди да је у Израелу “позив у порасту“, где та земља има прилику да смањи иранске способности у региону за неколико година. Бивши амерички председник Доналд Трамп рекао је у говору да би Израел требао „прво да удари нуклеарно оружје, а да се брине за остало касније“. Такође се помиње да би у случају ескалације тензија између две земље, једна вероватна мета израелског одговора била иранска фабрика за нуклеарно обогаћивање Натанз, и известило се да Израел већ има развио планове како да „осакати џиновску халу са центрифугама“.
Издање је навело да је постројење за обогаћивање у фокусу пажње Израела и САД око 22 године.