Italijansko vazduhoplovstvo je spremno da nabavi 24 nova aviona Eurofighter Typhoon, koji imaju poboljšane sposobnosti naprednim funkcijama kao što su poboljšana avionika i novi radarski sistem.
Ova kupovina ima za cilj da zameni starije modele Tranche 1 Eurofighter i povuče flotu aviona Panavia Tornado. Domaći proizvođač Leonardo, nove lovce će podržavati sve dok italijansko vazduhoplovstvo ne uvede lovce šeste generacije iz Global Combat Air Program (Globalni borbeni vazdušni program) u upotrebu.
Ovaj potencijalni sporazum je usledio nakon nedavne suspenzije Italije od 1,2 milijarde evra ugovora za Boeing tankere KC-46 Pegasus, što bi verovatno preusmerilo sredstva na nadogradnju aviona Eurofighter.
Novi Eurofighter Typhoon zameniće zastarele borbene avione u Italiji
Italijanska avijacija uskoro bi mogla da koristi još najmanje dvadesetak aviona Eurofighter Typhoon. Prošlog četvrtka, italijansko Ministarstvo odbrane objavilo je da će verovatno krenuti dalje sa dogovorom o kupovini 24 višenamenska borbena aviona EF-2000 za složene meteo uslove za italijansko vazduhoplovstvo. Konačna odluka biće doneta do 13. avgusta.
Novi EF-2000 bi zamenili barem neke od starijih modela ranche 1 Eurofighter koji su trenutno u upotrebi u italijanskoj avijaciji. Italijanske vazduhoplovne snage takođe žele da povuku 30 svojih aviona Panavia Tornado IDS, kao i 16 aviona Panavia Tornado ECR.
Rim je već primio 96 aviona Eurofighter Typhoon . Dvadeset šest je originalnih aviona Tranche 1, uključujući deset dvoseda. Izveštaji da italijanska avijacija razmatra proširenje svoje flote Typhoon prvi put su se pojavili na prošlogodišnjoj IQPC International Fighter Conference u Madridu, Španija.
„Italija sada traži više letelica. Biće održan parlamentarni proces tokom leta (trećeg kvartala) da bi se razmotrila dalja kupovina“, rekao je za Janes u maju David Hulme, direktor strategije proizvoda Typhoon i direktor projekta Eurofighter u BAE Systems.
Napredni “jurofajteri”
Među naprednim karakteristikama Phase 4 Typhoon su poboljšana avionika, novi radarski sistem i mrežne mogućnosti koje bi mogle da omoguće letelici da radi sa lojalnim krilnim dronovima.
Ako dogovor prođe, očekuje se da će dvadesetak lovaca ostati u službi do uvođenja lovca šeste generacije koji razvija Globalni borbeni vazdušni program – međunarodna koalicija koju vodi Velika Britanija uz podršku Japana.
Novi Eurofighter bi se proizvodili u zemlji u fabrici Leonardo u Kazele Torineze, pored Torina u severnoj Italiji. Ukupna vrednost ugovora nije saopštena.
Jedan posao je mrtav, drugi polazi
Postojale su spekulacije da je suspenzija Rima od 1,2 milijarde evra (1,3 milijarde dolara) ugovora za nadogradnju svoje flote vazdušnih tankera sa KC-46 Pegasus možda imala za cilj da usmeri sredstva ka Eurofighter. Italijansko vazduhoplovstvo je ranije htelo da kupi šest letećih tankera koje je napravio Boeing, ali je 24. juna najavljeno da će program biti obustavljen.
Nejasno je da li su neki od nedavnih problema kompanije Boeing uticali na tu odluku, ali prema drugim izveštajima, Italija bi bila jedini evropski korisnik tankera američke proizvodnje. Kao što je primetio The Aviationist, Francuska, Španija i Velika Britanija koriste varijantu za punjenje gorivom Airbus A330MRTT. Belgija, Češka Republika, Nemačka, Luksemburg, Norveška i Holandija dele flotu A330 MRTT tankera koji su deo NATO multinacionalne MRTT flote.
Bog te! Toliko bacanje para! Pa protiv koga će da ih koriste? Ostaju im samo mi Srbi, Rusija, Belorusija, i Palestina. Vredi li to toliko?