У уторак је истекао рок за све израелске трупе да напусте јужни Либан у складу са споразумом о прекиду ватре са Хезболахом, неколико сати након што је Израел рекао да планира да остане на пет стратешких локација.
Израелске трупе почеле су у понедељак да се повлаче из неких пограничних села, према либанском безбедносном званичнику, али изгледа да су спремне да остану у кључним областима.
„Израелске снаге почињу да се повлаче из пограничних села, укључујући Маис ал-Џабал и Блиду, како либанска војска напредује“, рекао је званичник AFP, тражећи анонимност како би разговарао о осетљивим питањима.
Упоришта Хезболаха у јужном и источном Либану и јужном Бејруту претрпела су тешка разарања током два месеца свеопштег рата и годину дана прекограничних непријатељстава које је покренуо Хезболах због сукоба у Гази.
Власти процењују да би трошкови реконструкције могли достићи више од 10 милијарди долара, док је више од 100.000 и даље интерно расељено према подацима Уједињених нација.
Упркос разарању, хиљаде људи жељно чекају од примирја 27. новембра да се врате кућама, прегледају своју имовину и у неким случајевима траже мртве испод рушевина.
„Недостаје ми да седим испред своје куће, поред својих ружа и пијем јутарњу шољицу кафе“, рекла је Фатима Шукеир, шездесетогодишњакиња, која планира да се врати у своје погранично село после више од годину и по дана расељења.
„Недостаје ми све у Маис ал-Јабалу, недостају ми комшије. Били смо раздвојени и не знам где су отишли“, рекао је Шукеир.
Неколико пограничних градова и села, укључујући општину Маис ал-Јабал, позвало је расељене становнике да сачекају да се либанска војска тамо распореди пре него што се врате, како би се гарантовао њихов „безбедан“ повратак.
Либански телевизијски канал LBCI известио је у уторак да се либанска војска преко ноћи пребацила у Маис ал-Џабал, Блиду, Јарун, Марун и Махбиб.
‘Изгубљени млади људи’
Према прекиду ватре, уз посредовање Вашингтона и Париза, либанска војска је требала да буде распоређена заједно са мировним снагама Уједињених нација пошто се израелска војска повлачи током периода од 60 дана који је продужен до 18. фебруара.
Хезболах је требало да се повуче северно од реке Литани, око 30 километара (20 миља) од границе, и да демонтира преосталу војну инфраструктуру тамо.Неколико сати пре крајњег рока, израелска војска је у понедељак саопштила да ће привремено остати „на пет стратешких тачака” испрекиданих дуж заједничке границе како би „наставила да брани наше становнике и како би се уверила да нема непосредне претње”.
Премијер Бењамин Нетањаху рекао је у недељу да ће Израел учинити све што мора како би “спровео” прекид ватре.
„Хезболах мора бити разоружан“, додао је он.
Либанске власти су одбиле било какво продужење периода повлачења, позивајући спонзоре споразума да изврше притисак на Израел да се повуче.
Израелске трупе су и даље присутне у неколицини села и градова на југоистоку Либана.
„Ићи ћемо у наш град и бити (поново) срећни, упркос чињеници да су нам домови уништени и да смо изгубили младе људе“, рекао је Шукеир.
Рамзи Кејс из Human Rights Watch је у понедељак рекао да „израелско намерно рушење цивилних кућа и инфраструктуре“ чини „немогућим повратак многих становника“.
Од када су почела прекогранична непријатељства у октобру 2023. године, више од 4.000 људи је убијено у Либану, према Министарству здравља.
На израелској страни границе убијено је 78 људи, укључујући војнике, према подацима AFP заснованим на званичним подацима, а додатних 56 војника је погинуло у јужном Либану током копнене офанзиве.
Откако је примирје почело, наводно је убијено око 60 људи, од којих двадесетак 26. јануара док су становници покушавали да се врате у пограничне градове у првобитном року за повлачење.
У понедељак увече, либанска влада је рекла да држава треба да буде једини носилац оружја, у слабо прикривеној поруци о Хезболаховом арсеналу.
Позиви на разоружање групе коју подржава Иран умножили су се од краја рата који је ослабио групу.