ИРАН ПО ПРВИ ПУТ КОРИСТИО СИСТЕМЕ ПВО ДОМЕТА ОД СТО И ВИШЕ КИЛОМЕТАРА, ЗА ОДБИЈАЊЕ ИЗРАЕЛСКОГ НАПАДА: “КОЈЕ РАКЕТЕ СУ ДЕЈСТВОВАЛЕ?”

Реагујући на израелске нападе у раним сатима 26. октобра, иранске јединице противваздушне одбране су, како је саопштено, обориле више ракета које су биле лансиране из ваздуха око главног града Техерана.

Истовремено је процењена штета после напада веома малих размера, уз посредне доказе који указују да је противваздушна одбрана била успешна у пресретању свих циљева. Иако су западни и израелски извори дали контрадикторне извештаје о томе колико је таласа напада израелска авијација извела, извештаји из иранских извора указују на више од једног таласа ракетних напада.

iran-po-prvi-put-koristio-sisteme-pvo-dometa-od-sto-i-više-kilometara-za-odbijanje-izraelskog-napada-koje-rakete-su-dejstvovale© Israeli Air Forceזְרוֹעַ הָאֲוִיר וְהֶחָלָל

Израелски авиони су нарочито користили ракете ваздух-земља дугог домета, које су могле да буду испаљене далеко изван иранског ваздушног простора и далеко изван домета противваздушне одбране земље – чиме се минимизирају ризици за израелске авионе. Ово одражава приступ који је заузет у већини напада на сиријске циљеве, посебно након губитка израелског ловца F-16 у фебруару 2018. године, од сиријског система противваздушне одбране С-200. Ово је такође у складу са процурелим извештајима америчких обавештајних служби да је Израел планирао да употреби балистичке ракете великог домета за напад на Иран.

Извештаји из иранских извора указују на то да су ракете средњег домета земља-ваздух коришћене за неутралисање израелских пројектила коришћених у првом таласу напада, али су накнадно коришћени системи противваздушне одбране великог домета. Ово је укључивало прву икад употребу система противваздушне одбране од стране оружаних снага ове земље да погоде мету удаљену преко 100 километара. Иранске снаге противваздушне одбране користе вишеструке ракетне системе земља-ваздух који могу да гађају циљеве на таквим дометима, укључујући и веома прилагођену варијанту руског С-300ПМУ-2 испорученог 2018.. године. Иако је стандардно наоружање најдужег домета за С-300ПМУ-2 је ракета 48Н6Е2 која има домет од 200 километара, систем је наводно компатибилан са много модернијом ракетом 48Н6ДМ која може да гађа ракете при веома високим надзвучним брзинама, укључујући хиперсоничне брзине које прелазе 5 маха, и има домет од 250 километара. Извештава се да је Иран 2020. године добио нове ракете за своје С-300, за које се спекулисало да су ракете 48Н6ДМ. Кина је раније тестирала ову класу ракета коју је испоручила Русија за успешно пресретање циљева који лете брзином већом од 8 маха на дометима од 250 километара – перформансе које далеко надмашују перформансе било које израелске ракете лансиране из ваздуха.

iran-po-prvi-put-koristio-sisteme-pvo-dometa-od-sto-i-više-kilometara-za-odbijanje-izraelskog-napada-koje-rakete-su-dejstvovale© Islamic Republic of Iran Armed Forces/نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

Поред С-300, Иран такође има низ мање напредних система противваздушне одбране великог домета који су такође способни да пресрећу циљеве удаљене преко 100 километара. Први систем у земљи који је способан да гађа циљеве на таквим дометима данас остаје њен систем најдужег домета, наиме совјетски С-200Д, који је набављен деведесетих година прошлог века и има домет од 300 километара. С-200 су настављени да се модернизују у земљи, укључујући обезбеђивање мобилности. Ипак, системи нису оптимално прилагођени за неутралисање малих циљева као што су ракете лансиране из ваздуха, иако пружају ефикасну одбрану од већих балистичких пројектила као што је израелски Jericho, и могу потенцијално да неутралишу ловце далеко изван иранског ваздушног простора ако лете на довољно високој надморске висине. Додавање савременијих противмера електронског ратовања и интеграција С-200 са другим средствима противваздушне одбране која користе много модерније радарске системе, омогућава им да и даље дају значајан допринос иранској противваздушној одбрани.

За најспособнији систем противваздушне одбране дугог домета Ирана домаће производње, Bavar 373 је објављено у априлу да је такође постигао домет од 300 километара кроз интеграцију нове ракете Sayyad 4B. Постоји значајна могућност да је широко коришћен систем коришћен за одбијање недавних удара, укључујући могуће пресретање долазећих израелских пројектила на дометима од преко 100 километара. Ирански систем Khordad 15 представља лакши пандан Bavar 373 са значајним задржавањем домета од преко 100 километара, иако је и даље неизвесно да ли је овај систем коришћен у великом броју. Мало информација о Khordad 15 откривено је откако је први пут представљен у лето 2019. године. Ослањање Ирана на системе противваздушне одбране на земљи остаје веома значајно првенствено због недостатка модерних борбених авиона, са вишеслојном мрежом противваздушне одбране која представља невиђено снажан изазов за Израел и његове савезнике из западног блока који допуњује застрашујућу одвраћање балистичких пројектила у земљи.

15 коментара на “ИРАН ПО ПРВИ ПУТ КОРИСТИО СИСТЕМЕ ПВО ДОМЕТА ОД СТО И ВИШЕ КИЛОМЕТАРА, ЗА ОДБИЈАЊЕ ИЗРАЕЛСКОГ НАПАДА: “КОЈЕ РАКЕТЕ СУ ДЕЈСТВОВАЛЕ?”

    1. Kakvo pitanje 🤦🏻‍♂️ A kako da obore ako su korištene projektile drugog dometa? Važno je da su im osujetili napad, važno je da su čak i zapadnjaci razočarani izraelskim napadima. Pogledaj kako Iranska PVO presreće projektile, a posle idi pogledaj kako je izraelski PVO presretao Iranske, kako oni kažu ‘primitivne’ projektile i uporedi čiji sistem radi bolje.

      1. Ante ustašo, zar nine S-300 sistem dugog dometa?! Hahaha
        Zar ne zatvara sve do Beča?!
        Najveći problem TV Front je tak što ih je otkrila ergela balavaca uzrasta od 12 do 16 godina sa Šilje Plutona! Hahahaha

  1. Pa glooperdo ni JEDAN avion se nije ni priblizio Iranu gadjali su raketama iznad teritorija Iraka. Sirije i Jordana, ujko ujko ako ces vec komentarisati bar se upoznaj sa materijom nemoj da ispadas gloop.

    1. Pa kako ih ne oboriše iznad Iraka, komunjaro?
      Da ti nosi komunjaro od onih balavaca što po Šilji Plutonu sa jednim S-300 “zatvaraju sve do Beča”?! Hahahahaha.
      Komunjare, ljubitelji petokrake, putinofili, pokušavaju nam ovdje napuniti glave izmišljotinama komunističkim iako svi vidimo da taj ruski PVO ne djeluje ni u Rusiji a kamoli u Iranu.
      I usput ostali su bez četiri sistema tog famoznog S-300 noćas!
      I prestanite vise balavci lupati gluposti, napad iz vazduha se brani jedino, isključivo i samo u vazduhu, avijaciom!!!

      1. Gloopane talibasko ustaski, domet S300 je 150-250km za ciljeve velicine aviona, drugo talibanu ustaski niti jedan S300 nije pogodjen osim u tvojij bolesnoj glavi od oko 80 ispaljenih raketa samo je oko 8 proslo PVO Irana, dok je Iran pogodio izrael sa oko 170-180 i ako je izrael 200 DVESTA puta manji i sa tim mnoogo laksi za odbranu, 4x je manji od Srbije, tako da postedi nas gluposti i vrati se na svoj ustaski jutarnji i tamo kenjaj do mile volje.

  2. Čiča draži dmrdinjo četnički SLS smo vas naguzili moji su znaš bili partizani pa su izjebal i ustaše na bleiburgu🍓pobili ih na stotine svojom rukom s onda i tvoje četnike na zelelengori ,iranske rakete su pogodile 180 tačkastih ciljeva u Izraelu a od 64 lansirane izraelske rakete,samo 7 je probilo odbranu i pogodili su ciljeve u graničnim provincijama ne dalje od 50 km od iračke granice i to neke radare iranske i američke proizvodnje iz šahovog doba,nisu pogodili ni jedan s 300 jer su oni stacionirani u Teheranu i odgajani odakle su oborili 52 rakete različitih tipova blue sparrow,black sparrow i deep horizont

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *