Godine 2020. američki Stejt department je odobrio prodaju Indoneziji osam konvertoplana Bell-Boeing V-22 Osprey u vrednosti od oko dve milijarde dolara. Zamenik ministra odbrane Indonezije Muhamed Herindra objasnio je na društvenoj mreži zašto je vojno ministarstvo zemlje odbilo da kupiove konvertoplane.
On je napomenuo da nabavka borbenog sistema nije samo nabavka opreme, već i ulaganje u sisteme podrške i infrastrukturu. Nakon detaljne procene Ministarstva odbrane, zaključeno je da bi posao sa Osprey bio preskupa investicija.
“Preskupo je, pogotovo jer je konvertoplan nedavno stavljen iz upotrebe (zabrana letenja je uvedena nakon poslednje katastrofe). Tako da je dobro što smo odlučili da ga ne kupimo”, naveo je zamenik ministra.
Osim u Sjedinjenim Državama, Osprey je u službi samo sa japanskim trupama (14 jedinica). Ranije su Izrael i Australija odbili da ga kupe, pozivajući se na visoke troškove i stalne probleme u radu, koje su, između ostalog, praćene čestim nezgodama.
Samo u 2023. godini bila su četiri incidenta vezana za Osprey. Krajem novembra, CV-22B se srušio kod obale Japana, pri čemu je poginulo osam pripadnika Komande za specijalne operacije vazduhoplovstva. U oktobru je jedan marinac povređen kada je MV-22B teško sleteo. U septembru, tri Osprey su preusmerena sa planiranih ruta leta tokom jedne nedelje zbog problema sa pilotskom kabinom. U avgustu, MV-22 se srušio u severnoj Australiji tokom multinacionalne vežbe, ubivši tri marinca.