INDIJA POTPISALA SPORAZUM ZA KUPOVINU I GRADNJU JOŠ TRI FRANCUSKE PODMORNICE SKORPEN

Četiri dana uoči proslave Dana nezavisnosti Francuske, Indija je zaključila sporazum sa tom zemljom o kupovini 26 palubnih lovaca Rafal M i tri konvencionalne podmornice klase Skorpen.

Indija će dobiti 22 palubna lovca jednosta i četiri dvosedne verzije Rafal M, dok tri podmornice klase Skorpen bile bi izgrađene u brodogradilištu u Mubajiu.

Inače Indija u svojoj mornarici ima ukupno pet podmornica klase Skorpen od kojih je prva postala operativna 2017. godine pod imenom INS Kalvari, a onda su došle redom INS Khanderi, INS Karanj, INS Vela i INS Vagir.

Podmornice klase Skorpen

Ova klasa podmornica isključivo je rađena za strane kupce. Nastala je kroz saradnju tadašnje francuske kompanije DCN sada French Naval Group i španske IZAR. Prve dve podmornice ove klase bile su prodate Čileu, Maleziji 2002. godine, Indija ih ima 5 dok je šesta u gradnji koja je počela 2022. godine, dok ih Brazil ima ukupno četiri podmornice. Jedna od zaintersovanih zemalja za kupovinu je i Rumunija.

Klasa podmornica Skorpen se odlikuje modernom konstrukcijom. U pitanju je jednotrupna podmornica stvorena na bazi bogatih iskustava sa novim tehnologijama dok su razvijane francuske nukelarne podmornice klase Le Tiomphant, a to uključuje Albakor hidrodinamički optimizovani oblik trupa, upotreba ojačane stakloplastike, krištenje nespregnutih blokova, unapređenja na cevovodima i elektro opremi.

Podmornice klase Skorpen imaju dužinu od 66,4 m, radi se o osnovnoj verziji. Skorpen Basic AIP ima dužinu 76,2 m, Skorpen COMPAC 59,4 m. Visina podmornice je 12,3 m, gaz je u površinskoj vžnji 5,4 m i trup prečnika 6,2 m. Površinski deplasman iznosi 1565 tone, a podvodi od 1450, 1700 do 2000 tona kod verzije sa AIP pogonom. Rezervoari za balans ugrađeni su na prmac i krmu i to dva napred i dva nazad.

Pogon podmornice u podvodnon vožnji je elektromotor EPM kompanije Magtronic Jeumont Industries jačine 3,5MW. Ovi elektromotori su po svojoj jačini jednaki i u istoj klasi sa nemačkim Simens Permasyn koji su ugrađeni na nemačke podmornice TYPE 212A i TYPE 2014.

Magtronic elektromotori imaju rotor i stator instaliran u centralnom delu čime daju dobar pristup za održavanje i servisiranje. Podmornice klase Skorpen imaju i četiri dizel motora firme MTU od kojih svaki pokreće po jedan altenator. Inače prilikom projektovanja pogosnki deo i komandni most ugrađuju se kao posebni moduli. Svaki je težak po 60 tona, koji se ugrađuju kao nespregnuti blokovi čiji su kompletni spojevi sa čvrstim trupom napravljeni preko gumenih spojnica. sa čime se smanjuje prenos niskofrekventne buke od mašina i ljudi koji se nalaze u tim pogonima. Od četiri kormila na krmi najdonji je znatno skraćen kako bi omogućio podmornici ležanje na dnu mora.

Borbenji komplet podmornice čini miks teških torpeda STN Atalas Electronic SUT 226 i novih torpeda Black Shark i protvbrodskih vođenih raketa MBDA SM-39 Exocet. Dava od ukupno šest torpednih cevi pormeljeni su za specijalne operacije podršku ronicima za izlazak i ulazak u podmornicu u zaronjenom stanju. Posebnost ove podmrnice je u integrisanom sistemu za čuvanje, rukovanje i lansiranje oružja koje se sastoji od torpednog uređaja i automatskog punjača, koji može da prihvati skoro sav spektar torpeda zapadne proizvodnje

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *