Храмови, мине и геополитика – Шта стоји иза ескалације на граници Тајланда и Камбоџе?

Током јучерашњег дана, иначе напета ситуација на граници Камбоџе и Тајланда ескалирала је у отворен оружани сукоб.

Размена артиљеријске ватре у року од неколико сати прерасла је у покушаје пешадијског заузимања спорних територија, а обе стране почеле су са пребацивањем тешке технике ка зони сукоба. У овом тренутку, извори јављају и о употреби ракетног наоружања, док аналитичари разматрају да ли је тачка неповрата пређена.

Узроци сукоба

Односи Камбоџе и Тајланда обележени су територијалним споровима који су током година били чест извор напетости, а чак ни ескалације сличне тренутној нису реткост, при чему је претходна забележена 2011. године. Несугласице по питању припадности одређених територија и храмова који се налазе на њима последица су незавршеног процеса демаркације који се од 1962. спроводи уз помоћ Међународног суда правде.

Непосредни повод за тренутна непријатељства, међутим, била су два недавна инцидента током којих су војници Тајланда наишли на противпешадијске мине за које Бангкок тврди да су постављене од стране камбоџијских диверзаната који су наводно прешли границу и, у кршењу Отавске конвенције, минирали део тајландске територије.

Власти Камбоџе су одбациле ове оптужбе, тврдећи да се ради о операцији под лажном заставом коју је организовао Тајланд, а са циљем провокације оружаног сукоба.

Шира слика

Упркос томе што је ниво тензија између две земље у овом тренутку виши него што је био годинама, и даље је преурањено говорити о неповратној измени статуса кво — мада су дипломатски односи формално сведени на минимум, ни једна од две стране у овом тренутку није искључила могућност дипломатског разрешења сукоба као што је то био случај и у не тако далекој прошлости. Да ли ће до тога и доћи показаће време.

Оно што у свему овоме привлачи посебну пажњу јесте чињеница да је до раста тензија дошло практично у истом тренутку када су оружане снаге Мјанмара изгубиле једно од два последња упоришта у рејону границе са Тајландом — имајући на уму ранији прелазак одређених комуникација под контролу мјанмарских побуњеника, није искључено да и тренутна ситуација на граници Тајланда и Камбоџе представља удар на регионалну логистику Кине.

Као што је већ познато, Мјанмар за Кину представља најкраћи пут до важних лука на обали Индијског океана, што је потврђено интеграцијом суседне земље у мега-пројекат Појас и Пут — проширење зоне активних оружаних дејстава у смеру границе тако би приморало Пекинг да почне да преусмерава своје логистичке токове ка северу Тајланда. А са новом ескалацијом, и ове руте све више губе карактер поузданих логистичких коридора за кинеске интересе у региону.

Стога, иако у овом тренутку нема директних назнака стране умешаности у сукоб Тајланда и Камбоџе, даљи развој догађаја, а посебно евентуално политичко активирање Вашингтона, може указати на постојање знатно ширих интереса који далеко надилазе локалне територијалне спорове и тичу се безбедносне архитектуре целе југоисточне Азије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *