Кина Ирану послала нове системе ПВО HQ-9B и потврдила да је његов савезник! HQ-9B, J-10 – шта је следеће?!

Иран и Кина, јачајући своју војно-економску везу. Пекинг је почео Техерану да испоручује савремене системе ПВО у замену за нафту.

Према информацијама Middle East Eye, одмах након окончања 12-дневног сукоба са Израелом, Кина је Ирану пребацила неутврђен број ракетних система Хунци-9B (HQ-9B), као компензацију за губитке које је Техеран претрпео током масовних ракетних удара.

Испоруке су започеле практично одмах по проглашењу примирја. Договор је реализован на бази “нафта за оружје” — формуле која омогућава Ирану да заобиђе финансијске санкције. Са друге стране, Кина на тај начин добија енергенте по повлашћеним условима.

У позадини стоји чињеница да је иранска противваздушна одбрана показала озбиљне слабости током последњег рата: упркос великој густини система и широком спектру домаћих и страних ПВО средстава, многе израелске и америчке ракете су ипак успеле да погоде циљеве дубоко у унутрашњости земље.

Кинески HQ-9B је еквивалент савремених западних и руских система, са способношћу пресретања циљева на даљинама до 250 км и на висинама до 30 км. За реализацију логистике испорука, веома је важна железничка веза која је недавно успостављена између Кине и Ирана. Пруга ће омогућити континуиран и релативно безбедан транспорт опреме копненим путем. Пекинг, с друге стране, задовољан је оваквим исходом јер у Ирану добија не само стабилног партнера у Персијском заливу, већ и живу платформу за испитивање ефикасности својих система у условима реалне борбе. Узимајући на сталне чарке Ирана и Израела, неће дуго чекати на то.

Иран очигледно налази Кину као кључног савезника. Званичници Израела нису беспотребно, са великим уважавањем, апострофирали Кину као кључног иранског савезника који треба да престане да му пружа подршку. Долазак нових J-10 је био један потез моменталне набавке савремених средстава из Кине. ПВО системи, о којима се већ данас говори, су очигледно стигли већ раније. Видећемо шта доноси наредни период. Кинеско-ирански безбедносни савез тако улази у фазу практичне примене — са јасним геополитичким порукама како САД-у, тако и Израелу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *