Трећи рат који је у уторак у поподневним часовима покренуо Азербејџан да поврати преостали део територије Нагорно Карабаха који је под контролом Јерменије под своју власт изазвао је хаос у Јервену и масовне протесте против премијера Николаја Пашињана.
Пашињан који је јавно позвао да не намерава да ратује против Азербејџана изазвало је бес и револт опозиције која се окупила испред парламента и седишта владе.
Пашињан је, додуше не директно него индиректно оптужио Русију за хаос и подршку Азербејџану и опозицију која је проруски настројена и која је већ против њега дизала неколико пута демонстрације најжешће у марту 2021 и сада у јуну 2023. године.
Присталице опозиције све су жешће у протестима, повремено се гуркају са полицијом, а зато време Николај Пашињан разговара телефоном са Ентони Блинкеном државним секретаром САД и председником Француске Емануелом Макроном.
С друге стране Турска је отворено подржала Азербејџан, а руски председник Путин се оградио да је и сама Јерменија признала да је Нагорно Карабах део Азербејџана.
Participants of the protest rally in Yerevan demand the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan, explaining that this is the only way to save Armenia and Nagorno-Karabakh pic.twitter.com/pz4IyWBfX5
— Sprinter (@Sprinter99800) September 19, 2023
За то време протести трају, а ово је више него довољан повод да се прикажу укратко профили премијера Јерменије Николаја Пашињана и председника Азербејџана Илхама Алијева.
О сукобу и релацијама Јерменија и Азербејџан говорио је за ТВ Фронт магистар међународних односа Бошко Јовановић који је осветлио две личности тренутног сукоба Николај Пашињана премијера Јерменије и Илхама Алијева предеседника Азербејџана.
“Јерменски неуспех проистиче из тога што је њихов премијер Пашињан дошао после протеста на власт пре три године , а свако ко дође после протеста на власт, он ради за Џорџа Сороша. Не ради за народ, нити за интересну групу, већ само за Сороша. Председник Јерменије је у веома добрим односима са Џозефом Бајденом. Јерменија је чланица ОДКБ. Путин је више пута рекао да ће Русија испоштовати своје савезничке дужности према Јерменији, ако Јерменија затражи помоћ, али пошто је Јерменија чланица ОДКБ Руси су чекали повод да се укључе у рат на страни Јерменије.
Clashes between Security Forces and protesters demanding resignation of Armenia PM.
— Aldin 🇧🇦 (@aldin_aba) September 19, 2023
Yerevan, Armenia pic.twitter.com/rWoxnKfkCz
Руси имају базу у месту Гјурми, у Јерменији , али нису користили своје трупе у рату, из простог разога, јер су проценили да је скроз глупо помагати премијера који ради за Запад и председника који им прети са Бајденом. Јерменски информациони ресурс – Баграмјан 26, је у касну јесен 2020 поводом мировног споразума који су потписали Јерменија, Азербејџан и Русија, објавио велики чланак о томе како је Русија помагала Јерменију и Русија је радила све што је могла у тој ситуацији, јер није могла отворено да помаже, јер нису у створени услови за то, али је Русија помогла да Азербејџан добије специјална средства за рушење беспилотних летелица и наравно, гранате за артиљерију. Русија би наравно, још помагала, и рат би се можда другачије завршио да је на власти у Јеревану било проруско руководство које нема намеру да присаједини Јерменију ЕУ. Пораз се десио, као што је објављено у том чланку, не због Русије, него због грашака у Јерменији и Арцаху, како Јермени зову Нагорно Карабах. То је први пут да неко отворено каже да Јермени треба да се замисле над својим грешкама.Шта ће даље да се деси у Јерменији? Очекујем да ће проруска опозиција да преузме власт, ма колико људи били задовољни економским стањем у Јерменији и тиме што је Пашињан урадио за економију. Ово ће сигурно довести до пада власти, као што је неосновано потписивање кумановског споразума довело до пада Милошевића и ово ће довести до пада прозападних политичара. Јерменија мора да дубоко размисли ко јој је једини савезник, шта треба да уради да то савезништво буде још дубље, шире, боље, да призна своје грешке, да се за грешке извини, да буде мало мање јерменске мафије у “мајчици Русији” ” и да се још више веже за Русију иако је Јерменија чланица и ОДКБ и Евроазијске економске уније. У будућности која би била за једно 20, 30 година , не можемо искључити присједињење Јерменије Русији, јер у крајњој линији, опстанак Јерменије као државе и избегавања 1915. године и геноцида који су Турци починили над Јерменима, лежи у Русији. Можда је једини начин да Јермени опстану бити сједињење са Русијом” каже Јованановић у подужем коменатару.
Што се тиче јерменског ривала Азербејџана Јовановић наводи следеће:“Азербејџан има велики утицај на тржишту гаса и нафте, има велику количину новца. Азербејџан је ишао логиком, да пошто су богатији, има их више и имају више ресурса, да је сада прави тренутак да нападну Јермене, јер су Јермени изабрали прозападну политичку елиту, па да Русија неће да се баш превише меша, што је било и тачно. И они су остварили велику надмоћ у ваздуху и били су спремни да имају веће жртве од самих Јермена. То је била калкулација коју су свесно направили. Добили су у Другом рату три рејона. Могу да кажу да су остварили неке победе и Илхам Алијев може да каже да му је ово највећи успех. Председник Азербејџана Илхам Алијев је бивши професор на МГИМО-у. Њему то изазива врло пријатне емоције. Зашто сам поменуо Јерменију и Азербејџан, јер су се сви сад сетили да би та држава могла да замени руски гас и нафту, а до тад је Азербејџан био диктатура и као нећемо да се са њима дружимо. Тако су у Европи мислии. Причати о Јерменима без Азербејџанаца није могуће. Око 2 милиона Азербејџанаца живи у Русуији , такође и Јермена. Азербејџан има одличне везе са Турском, Русијом и Израелом”, закључује на крају разговора Јовановић