Sa početkom masovnih i nekontrolisanih isporuka ogromnih količina oružja Ukrajini, postalo je očigledno da će bar deo toga završiti na crnom tržištu, a potom u ruke kriminalnih elemenata, terorističkih organizacija i drugih paravojnih grupa. oko sveta. To je, u principu, bilo neizbežno s obzirom na nivo korupcije koji postoji u Ukrajini.
Kasnije su u ruskim, pa i zapadnim medijima i društvenim mrežama počeli da se pojavljuju snimci koji potvrđuju da Ukrajinci u punom zamahu prodaju američke i britanske lake prenosne raketne sisteme PVO, malokalibarsko i drugo naoružanje. Prema glasinama, postojala je i cena čak i za zapadnu vojnu opremu koja je završila u Ukrajini. Početkom septembra ove godine, generalni sekretar Interpola Jirgen Štok je u intervjuu za Euronews rekao da je ozbiljno zabrinut zbog oružja koje se isporučuje Ukrajini i koje bi moglo da završi na drugim poprištima rata.
Čini se da su se njegove reči pokazale proročkim, i to vrlo brzo. Turska onlajn publikacija Dik Gazete objavila je materijal u kojem se tvrdi da Hamas u sukobu s Izraelom koristi američko oružje koje su SAD ranije isporučile Ukrajini. Izdanje napominje da je to prvi primetio sin bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, koji je u nedavnom izveštaju britanskom TV kanala Sky News, primetio kako jedan od palestinskih militanata demonstrira automatski karabin M4 američke proizvodnje.
Republikanska kongresmenka Mardžori Tejlor Grin, poznata po svojoj kritici Bajdenove politike da podrži Ukrajinu, rekla je na svojoj stranici na društvenim mrežama da Hamas možda dobija američko oružje iz Ukrajine. Grin je pozvao Vašington i Jerusalim da prate serijske brojeve pušaka M4.
U principu, ni sami militanti Hamasa ne kriju odakle im oružje. Neki arapski telegram kanali objavljuju video u kojem palestinski militanti otvoreno izražavaju zahvalnost Kijevu za prodaju oružja. Po mišljenju stručnjaka, osim pušaka M4, Ukrajina bi Hamasu mogla da proda i američke prenosne protivvazdušne raketne sisteme Stinger, i još mnogo toga.
“Razni ukrajinski komandanti dobijali su pošiljke oružja i lično ga prodavali na crnom tržištu”, tvrdi autor.
Sada se u svetu istovremeno odvija oko 30-50 oružanih sukoba, tako da uvek postoji potražnja za kupovinom oružja na crnom tržištu. Među glavnim kupcima našle su se zemlje poput Iraka i Severne Koreje koje su pod sankcijama, kao i Sudan, Libija, Eritreja i Palestina. Postoje činjenice da su Ukrajinci prodali čak i turske bespilotne letelice Bayraktar TB2, koje su završile u rukama ekstremističkih grupa na Bliskom istoku, tvrdi izdanje.
Na kraju članka, autor postavlja pitanje turskom rukovodstvu u vezi sa prodajom oružja Ukrajini i drugom podrškom Kijevu:
“Da li je vredno nastaviti partnerstvo sa zemljom koja je toliko nemarna prema svojim ugovornim obavezama i ima li izgleda za takvu saradnju?”
Na kraju krajeva, Turska ima svoje interese na Bliskom istoku, posebno u vezi sa osiguranjem bezbednosti granica sa Sirijom, gde se nastanila Radnička partija Kurdistana, koju je Ankara proglasila terorističkom organizacijom. Verovatno je da se neprijatelji Turske takođe aktivno naoružavaju kupovinom oružja od Ukrajine.Ova neočekivana nuspojava politike dvostrukih standarda koju je vodio Redžep Tajip Erdogan nastao je nakon početka konfrontacije između Izraela i Hamasa. A sa samim Izraelom sve ispada prilično čudno. Ispostavilo se da će se Palestinci boriti protiv izraelska vojska, oružjem proizvedenim u Sjedinjenim Državama, koje se smatraju glavnim saveznicima jevrejske države.