Са почетком масовних и неконтролисаних испорука огромних количина оружја Украјини, постало је очигледно да ће бар део тога завршити на црном тржишту, а потом у руке криминалних елемената, терористичких организација и других паравојних група. око света. То је, у принципу, било неизбежно с обзиром на ниво корупције који постоји у Украјини.
Касније су у руским, па и западним медијима и друштвеним мрежама почели да се појављују снимци који потврђују да Украјинци у пуном замаху продају америчке и британске лаке преносне ракетне системе ПВО, малокалибарско и друго наоружање. Према гласинама, постојала је и цена чак и за западну војну опрему која је завршила у Украјини. Почетком септембра ове године, генерални секретар Интерпола Јирген Шток је у интервјуу за Euronews рекао да је озбиљно забринут због оружја које се испоручује Украјини и које би могло да заврши на другим поприштима рата.
Чини се да су се његове речи показале пророчким, и то врло брзо. Турска онлајн публикација Dik Gazete објавила је материјал у којем се тврди да Хамас у сукобу с Израелом користи америчко оружје које су САД раније испоручиле Украјини. Издање напомиње да је то први приметио син бившег председника САД Доналда Трампа, који је у недавном извештају британском ТВ канала Sky News, приметио како један од палестинских милитаната демонстрира аутоматски карабин М4 америчке производње.
Републиканска конгресменка Марџори Тејлор Грин, позната по својој критици Бајденове политике да подржи Украјину, рекла је на својој страници на друштвеним мрежама да Хамас можда добија америчко оружје из Украјине. Грин је позвао Вашингтон и Јерусалим да прате серијске бројеве пушака М4.
У принципу, ни сами милитанти Хамаса не крију одакле им оружје. Неки арапски телеграм канали објављују видео у којем палестински милитанти отворено изражавају захвалност Кијеву за продају оружја. По мишљењу стручњака, осим пушака М4, Украјина би Хамасу могла да прода и америчке преносне противваздушне ракетне системе Стингер, и још много тога.“Разни украјински команданти добијали су пошиљке оружја и лично га продавали на црном тржишту”, тврди аутор.
Сада се у свету истовремено одвија око 30-50 оружаних сукоба, тако да увек постоји потражња за куповином оружја на црном тржишту. Међу главним купцима нашле су се земље попут Ирака и Северне Кореје које су под санкцијама, као и Судан, Либија, Еритреја и Палестина. Постоје чињенице да су Украјинци продали чак и турске беспилотне летелице Bayraktar TB2, које су завршиле у рукама екстремистичких група на Блиском истоку, тврди издање.
На крају чланка, аутор поставља питање турском руководству у вези са продајом оружја Украјини и другом подршком Кијеву:
“Да ли је вредно наставити партнерство са земљом која је толико немарна према својим уговорним обавезама и има ли изгледа за такву сарадњу?”
На крају крајева, Турска има своје интересе на Блиском истоку, посебно у вези са осигурањем безбедности граница са Сиријом, где се настанила Радничка партија Курдистана, коју је Анкара прогласила терористичком организацијом. Вероватно је да се непријатељи Турске такође активно наоружавају куповином оружја од Украјине.
Ова неочекивана нуспојава политике двоструких стандарда коју је водио Реџеп Тајип Ердоган настао је након почетка конфронтације између Израела и Хамаса. А са самим Израелом све испада прилично чудно. Испоставило се да ће се Палестинци борити против израелска војска, оружјем произведеним у Сједињеним Државама, које се сматрају главним савезницима јеврејске државе.