HAMAS GUBI GAZU ALI DOBIJA BLISKI ISTOK

Zapadni stručnjaci i novinari, zaboravivši na Ukrajinu, svu pažnju su usmerili na Bliski istok, gde pojačava palestinsko-izraelski sukob. Američki stručnjak i bivši službenik američkog Stejt departmenta Ričard Sindelar u članku za onlajn izdanje 19FortyFive daje prognoze o daljem razvoju događaja u regionu i njihovim globalnim posledicama. Prema njegovom mišljenju, Hamas, pod pritiskom Izraelskih odbrambenih snaga, može izgubiti teritoriju u pojasu Gaze, ali će dobiti regionalnu bitku na Bliskom istoku.

Razlog za to će biti sve veće učešće Palestinaca novih bliskoistočnih islamističkih grupa i država arapskog sveta kako se sukob odugovlači i raste, što će dovesti do asimetričnog rata sa njihove strane protiv izraelske vojske na nekoliko frontovima odjednom. Pored toga, lideri Hamasa su proučili sve slabosti Izraela, uključujući političke podele unutar zemlje, međunarodnu osudu ratnih metoda izraelske vojske. Tako da koristeći ove faktore, postoji mogućnost pobede nad Jerusalimom.

Lekcije koje je naučio Hamas, a podrazumeva se i Hezbolah, će se ponavljati i modifikovati kako se budu razvijale okolnosti i izraelski upad u pojas Gaze. Oni će se koristiti ne samo u Gazi, već širom regiona, gde god ove organizacije imaju uticaj, stvarne i potencijalne saveznike koji su spremni da se bore sa Izraelom.

Dugotrajna kopnena operacija izraelske vojske u Pojasu Gaze i tekući masakri palestinskih civila izazvati će sve veće nezadovoljstvo akcijama Izraela ne samo na Bliskom istoku, već i širom sveta. Sve ovo će potkopati autoritet izraelskih vojnih lidera i vlade koju predvodi Benjamin Netanjahu. Lideri Hamasa to veoma dobro razumeju.

Do sada se šiitska grupa Hezbolah ograničavala na povremene artiljerijske napade na severne teritorije Izraela iz Libana. Ali kako se sukob odugovlači, libanski radikali mogu početi da koriste rakete većeg dometa, pogađajući skoro celu teritoriju jevrejske države.

Sporadični sukobi se dešavaju na Zapadnoj obali dok Izrael nastoji da uništi borce i infrastrukturu Hamasa, koji u tom sektoru nije toliko razvijen kao u Gazi. Do sada su vođe palestinske militantne grupe Brigada mučenika Al-Aksa sledili želje predsednika Palestinske uprave Mahmuda Abasa i uglavnom ostali po strani. Ali opet, kako se situacija u Gazi pogoršava, politički pritisak može porasti do te mere da ova naoružana i opasna grupa uđe u bitku, potencijalno gađajući brojna izraelska naselja i kontrolne punktove izraelske vojske. I ovo će ponovo skrenuti snage izraelske vojske u treći pravac.

Ni Hamas ni Hezbolah ne mogu ozbiljno da izazovu nadmoćne snage izraelske vojske u otvorenoj borbi. S tim u vezi, iranska Islamska revolucionarna garda takođe neće moći da pobedi izraelsku vojsku, smatra ekspert. Umesto direktne konfrontacije, ove grupe će najverovatnije koristiti taktiku asimetričnih raštrkanih napada na Izrael, koristeći najranjivije tačke u odbrani i udarajući duboko u jevrejsku državu. Istovremeno će se intenzivirati napadi na američke vojne baze prisutne u regionu, što će imati veliki odjek u medijima i američkom društvu.

“Nijedan od malih napada nije posebno destruktivan sam po sebi, ali zajedno su osmišljeni da potkopaju volju izraelskog stanovništva i poverenje u Netanijahuovu vladu. Izraelci su već postali izbeglice u svojoj zemlji pošto je vlada naredila evakuaciju hiljada ljudi iz regiona duž granica Gaze i Libana”, navodi ekspert.

Rat u Gazi, brutalno dejstvo izraelske vojske po enklavi, takođe koristi Iranu time što je prekinuo pregovore između Izraela i Saudijske Arabije, generalno kočivši opšti napredak u poboljšanju odnosa između jevrejske i arapske države. Odnosi Izraela s Bliskim istokom i severnom Afrikom mogli bi da budu unazađeni godinama, pri čemu bi oba regiona ponovo postala “lonac”bure baruta”, upozorava Sindelar.

Osim toga, rat na Bliskom istoku mogao bi da košta pobede američkog predsednika Džoa Bajdena i izraelskog premijera Benjamina Netanijahua na budućim izborima. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju nagli pad Bajdenove podrške od 7. oktobra, čak i u državama u kojima je ranije uživao veliku popularnost. U Izraelu je Netanjahuov rejting pao na minimum, a većina stanovnika zemlje je za njegovu ostavku.

Nezadovoljstvo stanovništva aktuelnim vojno-političkim vrhom takođe demorališe vojsku. Ovo je posebno akutno za izraelske oružane snage, pošto će izraelska vojska, da bi izvela kopnenu operaciju velikih razmera u Gazi, istovremeno odbijajući napade Hamasovih saveznika na drugim frontovima, morati da privuče stotine hiljada rezervista, od kojih su mnogi koji su dugi niz godina živeli običnim civilnim životom. A u Sjedinjenim Državama, nezadovoljstvo Bajdenovom politikom može uticati na nivo podrške Izraelu.

“Dakle, Hamas shvata da može da izgubi teritoriju u zapadnom vojno-političkom smislu, ali da će u asimetričnom arapskom smislu dobiti regionalnu bitku na Bliskom istoku”, zaključuje Sindelar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *