Britanska vojska testira nemački dron GEREON: Borbeno ispitan sistem stiže u NATO?

Britanski vojni stručnjaci i predstavnici Ministarstva odbrane testirali su nemački robotski sistem GEREON (RCS), naprednu besposadnu platformu nemačkog proizvođača ARX Robotics, koja je već proverena u realnim borbenim uslovima u Ukrajini. Demonstracija održana 8. maja pokazala je sposobnosti drona u izviđanju, logističkoj podršci i evakuaciji ranjenika, što ga čini potencijalnim igračem u budućim operacijama NATO snaga.

Šta nudi GEREON?

Razvijen na osnovu iskustava sa ukrajinskog fronta, GEREON je dizajniran da podrži pešadijske jedinice kroz: autonomnu mobilnost – kretanje u složenim terenima bez ljudske intervencije, izviđanje u pokretu – snimanje i prenos podataka u realnom vremenu, brzu logistiku – snabdevanje jedinica na prvoj liniji, evakuaciju ranjenika (CASEVAC) – smanjenje rizika za medicinsko osoblje

„Nismo prikazivali teoriju – pokazali smo šta sistem stvarno može“, istakao je ARX Robotics nakon testiranja.

Saradnja sa Velikom Britanijom

Iako još uvek nije potpisan zvanični ugovor, demonstracija predstavlja korak ka potencijalnoj integraciji GEREON-a u britanske oružane snage. Nemačka kompanija naglasila je da želi da razvija tehnologiju „zajedno sa Velikom Britanijom, na njenom tlu“, što ukazuje na ozbiljne pregovore o budućoj saradnji.

Zašto je ovaj dron bitan?

GEREON spada u red retkih sistema koji su već testirani u borbenim uslovima, što mu daje prednost u odnosu na konkurentske prototipe. Ako bude usvojen, mogao bi postati jedna od prvih široko rasprostranjenih autonomnih platformi u NATO-u, otvarajući put novoj generaciji robotskih rešenja za kopnene operacije.

Eksperti predviđaju da će se odluka o nabavci doneti nakon dodatnih ispitivanja, ali je već sada jasno da GEREON predstavlja ozbiljnog kandidata za modernizaciju vojske.

Jedan komentar na “Britanska vojska testira nemački dron GEREON: Borbeno ispitan sistem stiže u NATO?

  1. “.. naprednu bespilotnu platformu nemačkog proizvođača..”
    – Mala ispravka – nije “bespilotna” nego “bezposadna” – reč je o vozilu ne o leteilici.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *