Андреј Млакар
Француско ратно ваздухопловоство у среду 22. маја проверило је ваздухопловну компненту својих нуклеарних снага у оквиру које била је лансирана ракета ASMP-A која носи нуклеарну бојеву главу која треба како је наведено да демонстрира кредибилитета ваздушне компоненте нуклеарног одвраћања Француске.
Војна вежба изведена је под називом POKER 2024-02.
Ракета је лансирана са борбеног авиона Rafale B. Лет авиона пратиле су летеће авио цистерне A330 MRTT који припадају Стратешким ваздухопловним снагама (Forces Aériennes Stratégiques) и који су летели више од 7 сати изнад територије Француске.
Програм обнове ракета ASMP-A који води ДГА омогућава јачање перформанси пројектила и одржавање кредибилитета ваздушне компоненте нукеларног одвраћања у суочавању са претњама које се развијају до доласка будуће ракете ваздух-земља 4. генерације носача нуклеарног наоружања.
Наиме ради се о ракети ASN4G која је замишљена као француски одговор на руску хиперзвучну ракету типа “Кинжал” коју неће моћи како тврди произвођач ниједан систем противракетне одбране. Са овом ракетом биће опремљени вишенамеснки борбени авиони типа “Рафал”. Носилац програма је је Француска агенција за производњу наоружања MBDA.
Ракета ASMP (Air-Sol Moyenne Porte) је дужине 5,38м, пречника 1.300 мм и масе 860 килограма и домета од 80 до 300 километара. Ракета ASMP је једино напредно нуклеарно оружје француског ратног ваздухопловства.
Усавршена верзија ове ракете носи ознаску ASMP-А. Ради се о надзвучној ракети брзине 2-3 маха која носи термонуклеарну бојеву главу ТNА укупне снаге 300 КТ. Ракета је у оперативној употреби од 2009. године.
Иначе, ваздухопловни тактички нуклеарни потенцијал Француске заснива се на 40 авиона типа “Miraž 2000N ” који су наоружани са по једном нуклеарном ракетом ваздух-земља ASMP и авионима четврте генерације типа “Rafal” у верзијама B,C и М са по две ове ракете.
Париз је овакав вид вежби почео да организује убрзо после формирања својих ваздухопловних нуклеарних снага чију окосницу чинили су ловци “Мirage IV” давне 1964. године.Француска је до 1999. искључиво имала стратешку нуклеарну тријаду. Тада је француски председник жак Ширак у условима смањења напшетости у Европи почео да смањује нуклеарну моћ. Напуштена је копмена компонента, а РВ имало је тактички значај, док је само РМ са нукеларним подморницама задржала била стратешки ниво.
Иначе Француска на подморницама тренутно на располагању има 16 интерконтиненталних балистичких ракета типа М51, док је ваздухопловни арсенал бројнији око 300 ракета
Актуелни француски председник Емануел Макрон активирао је овакав вид вежби још за време владавине бившег америчког председника Доналда Трампа, који је најавио или се повукао из низа споразума о ограничењу атомског наоружања. Макрон је због тога како се тврдило да би оснажио свој државу покеренуо “атомску дипломатију”.
Макрон је тад позвао остале европске савезнике да више не морају да се у случају “нуклеарног одвраћања” позивају на Америкнаце, већ су за то сад ту Французи. Овакве војне вежбе се по правилу нису никад јавно најављивале, али је искорак учињен по први пут 2019. године
“Француски витални интереси сада имају европску димензију“, рекао је француски председник Емануел Макрон фебруара прошле године и том приликом позвао све европске савезнике да се придруже француским нуклеарним ратним играма
„Европски партнери који то желе моц́и ц́е бити повезани са ратним играма француских снага за нуклеарно одврац́ање“, рекао је Макрон.
За сад ниједна земља чланица ЕУ и НАТО није прихватила учешће у вежби “ПОКЕР”.
Makron blefira. Da dođe do nuklearne razmene sa Rusijom, oni su u mnogim oblastima inferiorni. Da ne idemo dotle da pominjemo da nemaju nikakve bunkere, što bi u takvoj situaciji bili ključni. Dok ih Rusija poprilično ima. I šta on hoće, kako je moguće da neki ljudi koji ne vide dalje od nosa budi izabrani za predsednici? Da dozvoli da njegov bes zbog gubitaka uticaja u Afriku utiče do te mere da razmišlja o potencijalnog rata sa Rusijom.
Svaka čast Putinu, pokazao je kako se zaista vodi jedna zemlja. Pokazao je strpljenje, pokazao je tolerantnost, pokazao je racionalno razmišljanje.